yanyalı fehmi lokantası

Osmanlı saray mutfağının seçkin temsilcisi…

1912-13 yıllarında Yunanistan’ın Yanya kentinden kaçarak İstanbul’a gelen Fehmi Efendi (Sönmezler) tarafından kurulmuş. Fehmi Efendi aslında inşaatçıymış. İlk geldiğinde İstanbul’da da inşaat işi yapmış. O arada saraydan ayrılan Bolulu Hüseyin Efendi’yi başaşçı yaparak 1919 yılında Fehmi Lokantası’nı açmış. Fehmi Efendi sonradan kendi de aşçılığı öğrenmiş. İşler iyi giderken bir süre sonra Fehmi Sönmezler’e varlık vergisi uygulanmış ve durumu oldukça kötülemiş. Tekrar yoğun bir çalışma sonrası işlerini toparlamış ve lokantayı bugünkü yerine taşımış. Lokantanın adı o zamanlar Fehmi Lokantası’ymış.

Çocukları büyüyüp yanında işe başlamışlar. Beş çocuğundan ikisi, -Erdoğan ve Engin Sönmezler- işi devralmışlar. Fehmi Sönmezler 1980 yılında vefat etmiş. Lokantanın levhasında “Fehmi Lokantası-Yanyalı” yazıyormuş. Bu isimde bir cümle düşüklüğü olduğunu düşünen aile fertleri Lokantanın adını ‘Yanyalı Fehmi Lokantası’ haline getirmişler. Daha sonra üçüncü kuşak, Tansel, Can ve Ergin Sönmezler iş başına geçmişler.

Her şeyin en iyisini kullanmayı başlıca amaçları haline getirmişler. Yemekler günlük olarak hazırlanıyor. Her gün 140-150 çeşit yemek çıkıyor. 10 çeşit çorba, 60-70 çeşit sıcak yemek, 40 çeşit zeytinyağlı, 4-5 çeşit komposto, 40 çeşit tatlı yapılıyor. Bu kadar çeşit yemeği aynı gün çıkartan başka yer, benim bildiğim kadarıyla yok. Lokantanın yan tarafına ayrı bir tatlı bölümü açılmış. Burası İstanbul’un en iyi on tatlıcısından biri seçilmiş. Başka şubeleri yok.

Her gün 9.00-22.30 saatleri arasında hizmet veriyor. Lokanta, bayramların ilk iki günü hariç her gün hizmete açık.

Adres:

Osmanağa Mah. Yağlıkçı İsmail Sok. No: 1 Kadıköy  İstanbul

Tel: 0 216 3363333

www.fehmilokantasi.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here