uludağ et lokantası
Burhan Uludağ 1956 yılında döner ocağının başında

“Güneş her sabah yeniden doğar, lokantacılıkta da her şey her sabah yeniden taze başlar.”…

Burhan Uludağ 8-10 yaşlarındayken okul tatillerinde Bursa’da Hasan dayısının Mavi Köşe Lokantası’nda komi olarak çalışmaya başlamış. Sonra Dağcılık Kulübünde garsonluk yapmış. O zamanlar devamlı müşterileri olan Kamil Koç, Burhan Bey’in servisinden o kadar memnun kalmış ki kendisine 10 lira bahşiş vermiş.

uludağ döner kebapİşi buralarda öğrendikten sonra 1956 yılında kendi işyerini, zamanın kent merkezi Ulus, Hacıbayram’da, Denizciler caddesinde Numune Palas Oteli’nin altında yalnızca dört masalı 16 sandalyeli olarak, Uludağ Kebapçısı adıyla açmış. O kadar kalabalık olurmuş ki, o zamanlar insanlar 35-40 dakika yemek sırası beklemekten asla rahatsızlık duymazmış. 1,5 sene sonra Denizciler caddesinde 30 masalı yeni yerine taşınmış. İşyerini açtıktan sonra çatal bıçak alacak parası kalmayınca, Dudaklı köyündeki enişte ve halasından borç para almış. Parayı cebine koymuş ve kardeşini çağırmış. Burhan Usta parayı hep sağ cebine koyarmış ama o gün nedense sol cebine koymuş. Bir süre kardeşiyle Gençlik parkında eğlendikten sonra her zaman para koyduğu sağ cebininin jilet atılarak kesilmiş olduğunu fark etmiş ve parayı çaldırdığını sanmış. Sonradan parayı sol cebine koyduğunu hatırlayıp rahat bir nefes almış.

uludağ denizciler şubesiAnkara’daki restoran 1995 de, inşaatını Burhan Bey’in oğlu Orhan Uludağ’ın aynı sokakta yapmış olduğu kendi yerine taşınmış, 5 katlı 250 kişilik bir lokanta olarak halen hizmet veriyor. Çalışanların çoğu Çorumlu. Kuruluşundan beri yanlarında çalışan İbrahim Yoludoğru, 16 sene çalıştıktan sonra memleketi olan Çorum’a yerleşmiş. O yıllarda Çorum’da yeni açılan bir caddeye yabancı bir devlet adamının adı verilmek istenmiş. Bu şahıs Belediye Başkanına giderek, “Çorum’un yarısını Burhan Uludağ istihdam ediyor, siz gidip yabancı birinin adını caddeye veriyorsunuz,” deyince o caddenin adı Burhan Uludağ caddesi olmuş. Burhan Bey’in yetiştirdiği Cesim Yoludoğru ise lokantanın açıldığı ilk günden beri yanlarında çalışıyormuş ve halen Ankara şubesinin müdürü. İstanbul şubesinin müdürü aynı zamanda askerlik arkadaşı olan Hasan Şenova.

Burhan Uludağ çok yönlü bir insanmış. Çok çalışkan ve titiz yapısıyla çalışanlarına her zaman örnek olmuş. Yazları İstanbul’a gelerek Florya plajını uzun süre işletmiş. Kışın Ankara’daki dükkânı, yazın Florya plajını işletirmiş. Bu esnada Florya’daki denize nazır araziye ilk şubesini 1985’te açmış. 2001’de Çayyolu, 2002’de Armada Alışveriş Merkezi, 2007’de Panora Alışveriş Merkezi şubeleri açılmış. Halen dördü Ankara’da, biri İstanbul Florya’da olmak üzere 5 şube var. Ankara’daki şubeleri Burhan Bey’in oğlu Orhan Uludağ, kardeşi Ergün Uludağ ve yeğeni Burak Uludağ, Florya şubesini oğlu Gökhan Uludağ ve kızı Sema Uludağ işletiyor.

Uludağ Et Lokantası her gün 10.00-24.00 saatleri arasında hizmet veriyor. İşletmenin spesiyal ürünleri Uludağ Kebap ve künefe. Uludağ ismi Burhan Bey’in soyadından ve Bursalı oluşundan gelmekte.

Burhan Bey’in başarı sırrını kendi deyişiyle paylaşabiliriz: “Güneş her sabah yeniden doğar, lokantacılıkta da her şey her sabah yeniden taze başlar.”

 

www.uludagkebap.com.tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here