goralı sandviç

Kendine özgü bir adı ve tadı olan Goralı sandviçi, aynı adı taşıyan Goralı ailesi tarafından icat edilmiş. Kosova göçmeni olan aile, orada Gora bölgesinde yaşıyormuş. Türkiye’ye göç edince Ankara’ya yerleşmişler. 1945 yılında Kızılay’da bir dükkan açarlar. Başlangıçta tabak servisi şeklinde olan hizmet, 1950 yılında ekmek içine konarak sandviç servisi şekline dönüşmüş. Böylece Goralı sandviçi ortaya çıkmış.

Ferit Goralı 1956’da İstanbul’a göçerek bugünkü yerinde mekanını hizmete açmış. Zamanla işletme büyümüş. Diğer aile bireyleri olan Şemmuz, Ertan, Kemal ve Ercan Goralı işletmeye katılmışlar.

Goralı nedir?

goralı nedirÖzel üretilen sandviç ekmeğinin içine konan ‘’Özel Goralı Köftesi’’ salam ‘’Goralı Püresi’’ ve turşu karışımı Goralı olarak adlandırılır. Siyez buğdayından üretilen ve ekşi maya ile hazırlanan sandviç ekmeğinin içi ve dışı tost makinesinde kızartılır.

Goralı’nın alameti farikası sandviçe konan Goralı köftesidir.

Klasik Goralı sandviç haricinde başka sandviç çeşitleri de mekanda sunulmaktadır.

Ben ziyaretimde doğal olarak klasik Goralı sandviçi denedim. Gerçekten çok güzel bir sandviç. Bu tür yaratıcı işletmelere çok saygı duyuyorum. Çeşme’de de Kumru sandviçi icat eden Kumrucu Hüseyin’le tanışmıştım. Gerçekten bu işletmeleri açan, yaşatan insanlar çok özel insanlar.

Goralı’nın enteresan bir özelliği de Cem Yılmaz’ın Gora filmine ilham kaynağı olmuş olması. Bir röportajında kendisi bu sandviç isminden esinlendiğini söylemişti.

Adres: Seyyid Ömer,
Kızılelma Cd. No:24/B,
Fatih/İstanbul

Tel no: (0212) 589 90 67

www.gorali1945.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here