katmerci zekeriya usta
Fırında duran Zekeriya usta, yanında iş arkadaşı Sedat Usta, yıl 1957

Katmerci Zekeriya Usta işletmesi 1925 yılında Hacı Nuri Özsimitçi tarafından kuruldu.

katmerci zekeriya hacı
Hacı Nuri arasadaki dükkanda

İlk dükkan Elmacı Pazarı diye bilinen arasadaydı. Elmacı pazarı Gaziantep’te arasa diye bilinir. Burası Antep halkının eskiden beri özellikle gıda üzerine alışveriş yapılan açık bir Pazar yeridir. Oğlu Zekeriya Özsimitçi’yi de katmer ustası olarak yetiştirdi. Nuri Usta’nın ölümünden sonra dükkanı oğlu Zekeriya Usta devam ettirdi. Halen 4. kuşak Mehmet Nuri Özsimitçi de dükkanın işletmesine katılmış durumda. Zekeriya Usta ise kasadaki yerini kimseye bırakmıyor. Mehmet Nuri usta, aynı zamanda İstanbul ve diğer şehirlerdeki birçok mutfak eğitim merkezlerinde ders veriyor.

Eskiden buzdolabı olmadığı dönemlerde hamur bozulmasın diye su kuyularına tepsilerle ip yardımı ile saklama yapılırdı. O zamanların zor çalışma şartlarında verilen lezzet mücadelesini genç nesillere aktarma konusunda Zekeriya Usta işletmesi gerekeni yaptı. Bu lezzeti günümüze kadar getirdi. Şimdi sıra çağımızın teknolojik imkanlarını kullanarak işi ve lezzeti daha ileri götürme misyonuyla yeni nesilde.

zekeriya usta
Zekeriya Usta 100 Tarihi Lokanta kitabını inceliyor

Katmer

gaziantep katmeri
Katmer

Gaziantep kahvaltı kültürünün en önemli yemeklerinden biri olan “katmer” ince yufkalar içine kaymak, şeker ve Antep fıstığı konulmasıyla yapılır. Hamuru sert buğday unundan yoğurulur. Topak haline getirilen hamur 1 gün dinlendikten sonra pişme öncesi yufka halinde açılır. Katkıları eklendikten sonra zarf şeklinde kapatılır ve taş fırında pişirilir. Sıcak olarak servis edilmesi adet olsa da soğuk yenmesi de mümkündür. Yanında genelde süt içilir ama isteyen çayla da tüketebilir.

Günümüzde bir turistik yemek haline gelmiş olan katmer aslında Antep geleneklerine göre düğün sabahı gelin ve damat için pişirilir. Amaç yeni evlilerin ömür boyu ağız tadlarını kaybetmemelerine yardımcı olacak bir ritüeli yaşatmak. Ayrıca iki tarafın tüm akrabalarına da katmer gönderilir.

katmerci mehmet
4. kuşak Mehmet Özsimitçi

Gastronomi şehri Gaziantep

UNESCO tarafından 2016 yılında Dünya’da 9. şehir olarak, gastronomi dalında “Yaratıcı Şehirler Ağı” na katılan Gaziantep’in en önemli birkaç gastronomi durağından biri de Katmerci Zekeriya Usta işletmesidir. Buraya gelip, katmerin tadına baktıktan sonra Zekeriya Usta ile fotoğraf çektirmek ve bunu sosyal medyada paylaşmak bri çok yerli ve yabancı turistin alışkanlığı haline gelmiş durumda.

Adres: Çukur Mh. Körükcü Sok. B Hilmi Gecidi No: 16/C-D Şahinbey Gaziantep
Tel: +90 342 230 09 71

www.katmercizekeriya.com

İnstagram: katmercizekeriyausta

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here