üç köfte

Köfteler üçer üçer…

Eski İpekhan, diğer adıyla Faytoncular Hanı’nda, köfteci Salih tarafından 1930 yılında kurulmuş. Köfteci Salih’ten sonra, yanında çalışan üç usta; Avni Yumrukçal, Hamdi ve Hilmi Ustalar tarafından da dükkan ve gelenek devam ettirilmiş. Köfteler üçer üçer servise konurmuş. Amaç, köftelerin soğumadan yenmesi. Bu yüzden dükkanın adını Üç Köfte koymuşlar. Burada müşterilere köftenin yanı sıra şarap ve şıra da verilirmiş. 1958 yılına kadar Kapalıçarşı’da hizmet vermiş. 1958’de büyük bir yangınla Kapalıçarşı ve dükkan kullanılmaz hale gelince, mekan Zafer alanındaki sıra dükkanlara taşınmış. Sıra dükkanlar yıkılınca 1 Haziran 1987’de işletmeciler bugünkü dükkanın mülk sahibi olan Coşkun Abraşoğlu’nu da yanlarına alarak son yerlerine taşınmışlar. Burası Esbaa Pazarı ya da İvazpaşa Kapalı Çarşısı olarak bilinen yerde. Yeni yerlerinde artık şarap vermemeye başlamışlar ama üç köfte geleneği devam etmiş.

Coşkun Bey’in babası 1936 yılında Bulgaristan’dan göç etmiş. Uzun süre tekstil ve ayakkabı işiyle uğraşmışlar. Üç Köfte’nin kurucuları işi çocuklarına bırakamayınca Coşkun Bey’le ortak olmuşlar ve sonunda işi  tamamen ona devretmişler.

Coşkun Bey uzun yıllar yurtdışında kalmış. Ülkeye dönünce Bursa’da bazı büyük şirketlerde çalışmış, turizm işiyle uğraşmış, sonra da köfteci olmuş. Üç Köfte markasını ve kültürünü yaşatıyor.

Bugünkü mönüde sadece köfte, salata, piyaz ve tatlı var. Köfteler hala üçer üçer geliyor. Bir porsiyon üç, üç, dört olmak üzere 10 köfteden oluşuyor. Önce 3 köfte geliyor, siz bitirir bitirmez 3 tane sıcak sıcak köfte daha geliyor ama 3, 6 veya daha fazla köfte isteme olanağı var. Hatta bir müşteri her gelişinde 45 köfte yermiş.

Çalışma saatleri 11.00 – 20.00 arası. Başka şubeleri yok. Temiz servis, iyi hizmet, güler yüz mekanın bunca yıl yaşamasının sırrı imiş.

Mekânın bir özelliği de, yemek sonrasında müşterileri çeşitli hediyeler ile uğurluyor olması, ayrıca kredi kartı geçmiyor.

Adres:

İvazpaşa Kapalı Çarşısı No: 3 Bursa

Tel: 0 224 2215526

www.uckofte.com.tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here