hilmi yıldırım
Fabrikamızın eski hali

Cumhuriyet’le yaşıt işletme

Atatürk’ün şoförlüğünü yapma şerefine nail olmuş Çavuş Hilmi, O’nun zekasından, öngörülerinden ve dehasından etkilenip Cumhuriyet’in ilanından sonra babası Abdullah ile kurduğu fabrikayla girdiği zeytinyağı sektöründe bayrağı günümüzde Mehmet Hilmi Yıldırım ve oğulları devam ettiriyor.

Hilmi Yıldırım Zeytinyağları, Aydın Germencik’in Hıdırbeyli Mahallesi’nde Cumhuriyet’in ilk yıllarında kurdukları zeytinyağı fabrikasını çağa uygun hale getirmiş ve kurumsal bir aile işletmesi olarak üretime devam ediyorlar.

zeytinyağı tarihi
Hilmi Çavuş aracının başında

Yurdumuzun düşman işgali altında olduğu yıllarda, Abdullah oğlu Hilmi, 1919’da askere alınmış ve İstanbul’a şoför okuluna gönderilmiş. Çavuş rütbesiyle orduya ve Kurtuluş Savaşı’na katılmış. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün şoförlüğünü yapma şerefine nail olmuş. O’nun zekasından, öngörülerinden ve dehasından çok etkilenmiş. Bu görev aynı zamanda geleceğini şekillendirmesinde de rehber rolü üstlenmiş.

NÖBET SIRASI ŞİMDİ BEŞİNCİ KUŞAKTA

kurucu
Hilmi Çavuş

Kurtuluş Savaşı’nın zaferle sonuçlanmasının ardından Çavuş Hilmi de memleketine geri dönmüş. Bir süre sonra Cumhuriyet ilan edilmiş. Yapılacak çok iş varmış. Girişimci ruhlu bu genç adam da babasıyla birlikte 1926 yılında ilk zeytinyağı fabrikasını Aydın ili Ortaklar ilçesinde kurmuş. Bu tesis Yıldırım ailesinin zeytinyağı sektörüne giriş miladı olmuş.

Hilmi çavuş, 1955 yılında yine Aydın ili Germencik ilçesi Hıdırbeyli mahallesinde, halen bir aile işletmesi olarak üretimine devam eden ikinci işletmeyi hayata geçirmiş. Zaman içinde bayrağı Galatasaray Lisesi mezunu oğlu Cezmi Yıldırım teslim almış. Cezmi Bey de bir süre devam ettikten sonra 1980 yılında, nöbeti oğlu Mehmet Hilmi Yıldırım’a devretmiş.

Mehmet Hilmi Yıldırım tarafından 2004 yılında kontinü sisteme geçiş yapılmış ve bu süreçte Mehmet Hilmi Bey’in oğulları Cezmi ile Akay da işe dahil olmuş. Böylece günlük 60 ton kapasiteyle çıkılmış.

O ÖDÜLLER GURUR VE ESİN KAYNAĞIMIZ

logoGünümüzde ailenin zeytinlikleri Germencik’te, 150 dönümlük tek bahçede. Ve tamamı memecik türü. Sıkımı Hıdırbeyli’deki kendi fabrikalarında yapıyorlar. Kapasiteleri günlük ortalama 100 tona ulaşmış durumda. Tüketiciye aynı zamanda e-ticaret siteleri olan www.hilmiyildirim.com adresiyle ulaşıyorlar.

Mehmet Hilmi Yıldırım, “Ben ve çocuklarım zeytin ağacı altında doğup büyüdüğümüz, zamanımızın büyük bir kısmı da fabrikada geçtiği için zeytin ve zeytinyağına ayrı bir tutkumuz var. Büyük oğlum Cezmi, 1982 doğumlu. Zeytin ve zeytinyağının içinde büyüdü. Halen şirketin alım-satım ve ticari işlemlerinin yürütülmesinden sorumlu. Küçük oğlum Akay ise 1986 doğumlu. Adnan Menderes Üniversitesi Zeytin ve Zeytinyağı Teknolojileri Bölümü’nden mezun oldu. Aynı zamanda 2009 yılında İtalyan’ların düzenlediği tadımcı eğitiminde üstün başarı ödülü aldı. Zeytinyağı sıkım teknikleri ve kalite kontrol sorumlumuz olarak görev yapıyor. Çoğu aile işletmesinin daha 2. kuşakta çöktüğü ülkemizde, bu bayrağı 5. kuşağa kadar iletebilen Hilmi Yıldırım Zeytinyağları’nın uluslararası alanda aldığı ödüllerle başarısı taçlanmış oluyor.

EN KALİTELİSİNİ ÜRETMEYE TALİBİZ

zeytinyağı çıkışıHedeflerini her yıl daha da yükseğe çıkardıklarını vurgulayan Mehmet Hilmi Bey, dünyanın en kaliteli zeytinyağını üretebileceklerine inandıklarını, önümüzdeki sezondan itibaren gündemlerinde ihracatın da olacağını sözlerine ekliyor.

2018 yılında Evoo World Ranking Org. Dünyanın en iyi zeytinyağları listesine almıştır.

Yurtdışında 6 altın, 1 gümüş

* İsrail, Terra Oliva 2018 (Grand Prestige Gold)

* İtalya, EVO IOOC 2018 (Silver Medal)

* New York, NYIOOC 2018 (Gold Medal)

* Londra, IOOC 2018 (Gold Medal)

* İtalya, Domina IOOC 2017 (Gold Medal)

* İsrail, Terra Oliva 2017 (Prestige Gold)

* İsrail, Terra Oliva 2017 (Best of Turkey)

hilmi yıldırım zeytinyağları altın madalya
Ödül töreni

Yurtiçinde 5 altın

* Zeytindostu Derneği 11’inci Ulusal Natürel Sızma Zeytinyağı Kalite Yarışması (2018): Genel (Altın Madalya), Erken Hasat (Altın Madalya)

* Zeytindostu Derneği 10’uncu Uluslararası Natürel Sızma Zeytinyağı Kalite Yarışması (2017): Genel (Altın Madalya), Erken Hasat (Altın Madalya)

* Zeytindostu Derneği 9’uncu Ulusal Natürel Sızma Zeytinyağı Yarışması (2016): Erken Hasat (Altın Madalya)

Mehmet Hilmi Yıldırım: 1956 yılı doğumlu, orta okul ve liseyi İzmir Özel Türk Kolejinde okudu. Ortaklar Eğitim Enstitüsünden mezun oldu. . Zeytinin ve zeytinyağının içinde doğup büyüdüğü için, ailesine ve çocuklarına da zeytin sevgisini aşılamıştır. Yaz sezonlarında da akaryakıt işletmeciliği yapmış ancak, zeytin, zeytinyağı , incir ve toprakla uğraşmak , çiftçilik yapmak daha ağır basmış ve kendini tamamen zeytin ve incire adamıştır. Dededen ve babadan gördüklerini uygulayarak , edindiği tecrübelerle, zeytinyağı sektöründe, en kaliteli ürünleri üretmek, verimi yükseltmek, hep daha iyisini yapmak hedefi olmuştur. Şirketin tüm işlemlerinden sorumludur.

Cezmi Yıldırım: 1982 yılı doğumlu, Fakülte mezunu. Zeytinin ve zeytinyağının içinde büyümüştür. Şirketin, alım, satım ve ticari işlemlerinin yürütülmesinden sorumludur.

Akay Yıldırım : 1986 yılı doğumlu. Aydın Menderes Üniversitesi, Zeytin ve Zeytinyağı Teknolojileri bölümünden mezun olup, aynı zamanda 2009 yılında İtalyanların düzenlediği , tadımcı eğitiminden üstün başarı ödülü almıştır. Zeytinyağı sıkım teknikleri ve kalite kontrol sorumlusudur.

Zeytinyağı fabrikası
Fabrika girişi

Mehmet Hilmi Yıldırım-Yıldırım Zeytinyağı Fabrikası

www.hilmiyildirim.com

İnstagram: @hilmiyildirimzeytinyaglari

Adres: Hıdırbeyli Mah. Lozan Cad. No:130 Germencik Aydın TÜRKİYE
Telefon: 00 (90) 256 563 39 37
GSM: 00 (90) 533 486 15 58
GSM: 00 (90) 532 313 77 31

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here