mercan restaurant

Tatil köyü gibi lokanta…

Adını Ege Denizinin çok lezzetli bir balığından alan Mercan Restaurant 1957 yılında Mehmet Elmaslı tarafından İnciraltı’nda kurulmuş. İnciraltı’nın yeni çevre düzenlemesi yapılırken mekanın olduğu bina yıkılıp yerine bir otel yapılınca kendine yeni bir mekan arayan  Mehmet Elmaslı, devamlı müşterileri olan Erten kardeşlere ortaklık teklif etmiş. İnciraltı’nda 14 dönüm arazisi olan Erten kardeşler, Selçuk Erten önderliğinde Mehmet Elmaslı ile ortak olarak Mercan Restaurant’ı yeni yerinde, yeni ve modern bir binalar topluluğu ve dekor ile 1998 yılında yeniden açmışlar. Bir süre sonra Mehmet Elmaslı hisselerini Erten kardeşlere devrederek ortaklıktan ayrılmış. Bugün Mercan Resturant, İsmail, Seçkin ve Selçuk Erten kardeşlerin yönetiminde.

Mercan Restaurant lüks bir balık lokantası olması yanı sıra birçok organizasyona ev sahipliği yapabilecek donanıma sahip. Kapalı salonda düğün, kır düğünü, fasıl yapılabilecek tesisleri mevcut. Salonlarına Manolya, Menekşe ve Havuzlu Bahçe isimlerini vermişler. Tesis Balçova’daki turizm belgeli tek yeme içme tesisi.

Her kesimden müşteriye hitap edebiliyorlar. Burada isteyen bir bardak çay da içebiliyor, en kalitelisinden balık da yiyebiliyor. Restaurantın lokomotifi balık restaurant bölümü. Açık havada kafe keyfi yapılabiliyor.

Yenilikleri takip eden ve uygulayan bir işletme anlayışına sahipler.  Müşterileri işadamları, sanatçılar, politikacılar.

İlginç bir anekdot aktaralım: Bir iş adamına balık servis etmişler. Selçuk Bey işletmeci olarak ilgilenmiş. Adam memnun kalmış olacak ki giderken Selçuk Bey’e bahşiş vererek “Şefim al bunu, birazını da aşçıya ver” demiş. Selçuk Bey bu anekdotu işletmesinde müşterileriyle birebir ilgilendiklerini gösteren bir anı olarak, gururla anlatıyor.

Spesiyalleri: şevketi bostanlı levrek, tereyağlı sütlük, güvercin denen bir sandviç.

Servis saatleri 12.00’de başlıyor, 22.30’da mutfak kapanıyor.

Adres: İnciraltı Cad. No: 98 Balçova İZMİR
Telefon: 0 232 2590128

www.mercanrestoran.com.tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here