urfa tatlıcı

Kuruluş Yılı: 1928

Bölge: Güneydoğu Anadolu Bölgesi

En önemli ürünler: Hasır Tatlısı, Şıllık Tatlısı

Hacı Abdurrahman Oğulları tatlıcısı 1928 yılında şimdiki işletmecilerin dedesi olan Şerif İpar tarafından kurulmuş. İlk başlarda kebap ve tatlı servis eden işletmede zamanla tatlı işine dönülmüş. Açıldığından bu yana şu anki iş yerinden farklı iş yerlerinde hizmet veren tatlıcı, Hacı Abdurrahman İpar tarafından işletilmeye devam etmiş.

Babasından devraldığı tatlıcılığa devam eden Hacı Abdurrahman İpar, sonrasında yaptığı işi çocuklarına devretmiş. Şu anda üçüncü kuşak olan Mahmut Yavuz İpar ve kardeşi, halen Eyyübiye Şanlıurfa’da müşterilerini ağırlamaya devam ediyor.

Şanlıurfa’nın en eski kadayıfçısı olma özelliğini de taşıyan tatlıcının en meşhur ürünleri Şıllık Tatlısı ve Hasır Tatlısı. Mahmut Yavuz İpar, Peynirli ve Fıstıklı Hasır Tatlısını en ağır tatlıları olarak tanımlıyor.

Şıllık Tatlısını bizlere ayrıntılı şekliyle anlatıyor. Süt, yumurta ve un karışımıyla kendi tanımına göre krep hamuruna benzeyen bir hamur elde ediliyor. Hazırlanan hamur, ince bir şekilde yanmaz tavalarda pişiriliyor. Dört kat olarak hazırlanan tatlıda, her kata ceviz konuluyor. Koyun yağı ve şekerle birlikte tamamlanan tatlının üzerine servis sırasında fıstık serpiliyor.

Şıllık Tatlısının orijinal ve yöresel bir tatlı olduğunu ifade eden Mahmut Yavuz İpar, tat olarak en hafif tatlılarının Şıllık Tatlısı olduğunu söylüyor. 

 

Adres: Pınarbaşı Mah. 1211. Sok. İshotçu Pazarı No: 2/G Eyyübiye Şanlıurfa

Tel: 0 414 215 44 30

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here