şark kebap salonu urfa

Şark Kebap 1959 yılında İmam Kadayıfçı tarafından kurulmuş. Aslında İmam Usta başka bir mekanda ustalık yaparmış. Ama şu anki mekanı alıp kendi mülkünde işletmeye başlayınca aile işletmenin başlangıç tarihini 1959 olarak kabul etmiş.

imam kadayıfçı
İmam Usta

Aile sonradan soyadı değişikliği yaparak İmamoğlu soyadını kullanmaya başlamış. Halen İmam ustanın oğlu Salih İmamoğlu tarafından işletiliyor. İmam Usta 1981 yılında vefat etmiş.

İmam Usta öldüğünde Salih Usta 15, abisi 17 yaşındaymış. O genç yaşlarına rağmen işletmeyi başarıyla ayakta tutmuşlar. Daha sonra abisi işletmeden ayrılmış. Salih Usta tek başına devam etmiş.

Salih Usta 15 yaşından beri işletmede çalışıyor. Buranın 40 yıllık işletmecisi. Kendini “1935 doğumlu, hiç okula gitmemiş 1942 yılında yedi yaşında başladığı çıraklıktan gelmiş, Kebapçı İmam’ın oğluyum” diye ifade ediyor. Babası için de “1959 yılında henüz 24 yaşındayken kendi mülkünü alacak kadar usta biriydi” diyor.

şark kebap işletmecisi salih usta
Salih Usta 15 yaşındayken

En önemli ürünleri patlıcanlı kebap, domatesli kebap, Urfa kebap, bahar aylarında keme kebabı, soğanlı kebap.

İbrahim Tatlıses sayesinde Urfa’nın adı çok duyulmuş ve Şark Kebap’ın işleri artmış. Şimdi de Göbeklitepe sayesinde müşteri artışı meydana gelmiş. Şu anda Karahan Tepe kazıları devam ediyor. Bunun gibi 8-9 tane daha tepe olduğu öngörülüyor. Bunların sayısı arttıkça turist sayısının artacağını ve işlerin de daha iyiye gideceğini düşünüyor Salih Usta.

En eski çalışan Hanefi Usta 30 yıldır burada çalışıyor. Zaten hemen her tarihi işletmede gördüğümüz bu durum yani çalışanların da çok eskiden beri aynı yerde devam etmesi geleneği burada da karşımıza çıkıyor.

Adres: Göl Caddesi 1232.Sokak No: 4 Eyyübiye Şanlıurfa

İnstagram: @salihimamoglu.sarkkebap

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here