ulutan et lokantası
Lokantanın kurucusu Ahmet Usta

Dünya tatlısı Dönerci Amca…

Ahmet Yalçınkaya, bulaşıkçılık yaparak başladığı mesleğine, aşçılık unvanını aldıktan sonra 1933 yılında kendi yerini açarak devam etmiş. Tencere yemeği ve döner ustasıymış. İlk dükkânını Sahil Lezzet Lokantası adıyla Çarşamba’da açmış. İşi ilerlettikten sonra 1974 yılında Samsun Merkez İstiklal caddesine taşınmışlar. Burada isimlerini Et Lokantası olarak değiştirmişler. Samsun’a yanlarında eski personelden, salon şefi Ali Düzgün’ü de getirmişler.

Ahmet Usta’nın oğlu Ulutan Yalçınkaya, babası mutfaktayken servisi ve kasayı yönetirmiş. 1987’de Ahmet Usta vefat edince Ulutan Bey yönetimi tamamen devralmış. Bu arada oğulları Ali ve Müfit’i işletme içinde yetiştirmiş. 1994’de zamansız vefatından sonra işletmenin bütün sorumluluğu bu iki oğla kalmış. Ali ve Müfit Beyler babalarının hatırasını yaşatmak amacıyla Et Lokantası’nın adını Ulutan Et Lokantası olarak değiştirmişler. Zamanla Cumhuriyet meydanına ikinci şubeyi açmışlar. Bu şubeyi kardeşleri Kunter Yalçınkaya yönetiyor. Ayrıca bir şube de Yeşilyurt Alışveriş Merkezinde açılmış. Bu şubeye de dedelerinin hatırasına, onun bir resminden esinlenerek (yukarıdaki resim) Dönerci Amca ismini vermişler.

Mekanın spesiyalleri başta döner olmak üzere buğu kebabı, emense kebabı, Ankara tava, bir çeşit ot yemeği olan kaldırak ve bir çeşit dikenden yapılan kırçan kavurması.

Dışarıdan personel almıyor, çıraklıktan kendileri yetiştiriyorlar. En eski personelleri Cahit Bozkurt 33 yıldır serviste, Selahattin Şahin ise 30 yıldır mutfakta. Servis 07.00’de başlıyor, 22.00’de bitiyor.

Adres:

İstiklal Cad No: 123 Samsun

Tel: 0 362 2332864

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here