uludağ kebapçısı bursa

Bursa kebabının üç dev isminden biri: Uludağ Kebapçısı Cemal& Cemil Usta…

1964 yılında bugünkü yeri olan Eski Garaj da Cemal Çalışır ve Cemil Çalışır tarafından, dönemin Bakanı İhsan Sabri Çağlayangil’in de manevi desteği ile kurulmuş.

Cemal Usta, 1951’de 15 yaşında iken Bulgaristan’dan Bursa’ya göç etmiş. İskender Kebap’ın yaratıcısı İskender Efendi’nin üç oğlundan biri olan Nurettin İskenderoğlu’nun lokantasında 15 yıl çalışmış. Kardeşi Cemil Usta ile birlikte ustalığı burada öğrenmişler. İskender’de çalışırken, tedarikçileri olan kasabın kızlarını görüp beğenmişler ve iki kardeş kasabın iki kızını almışlar. Cemil Usta ve Cemal usta şu an hayatta değil.

Bugün işletmeyi Cemal ve Cemil Ustaların küçük kardeşleri Cengiz Bey yönetiyor. Cemil Usta’nın oğlu Cem Bey, Cengiz Bey’in en büyük yardımcısı. Halen faaliyet gösterdikleri ilk dükkânın olduğu bölgeye kentsel dönüşüm gelebilir diye, hemen karşılarındaki Kent Meydanı Alışveriş Merkezinin altına bir şube açmışlar. Bu şubenin başında Cemal Usta’nın oğlu İlhan Bey var. Çalışır ailesinin tüm üyeleri çok güler yüzlüler, belki de başarı sırlarından biri de budur.

Kebapta dana ve kuzu etini birlikte kullanıyorlar. Et buraya karkas halde geliyor ve kendi imalathanelerinde işleniyor. Döneri hazırlarken etin sinirlerini ayırıyorlar, yaprak şeklindeki et ile kıymayı karıştırıyorlar, içine de etin en lezzetli yeri olan kemik sıyrığını karıştırıyorlar. Döneri meşe odununda pişiriyorlar.

Cemal Usta zamanında Sakıp Sabancı dükkâna gelmiş. O esnada dükkân çok kalabalıkmış. Sakıp Bey sıra beklemeye başlayınca Cemal Usta huzursuz olmuş. Bunun üzerine Sakıp Bey, ”Sen rahat ol, ben beklerim,” demiş.Bu da mekanla ilgili ilginç bir anekdot.

Eski dükkânda, içeride 10 masa var. Hava güzel olursa 3 masa da dışarıya konabiliyor. En eski personel, döner ustası Ramazan Ay, 25 yıldır burada çalışıyormuş.

Bursa’da gerçekleşen düğün ve özel davetlerde Cemal Usta’nın döner kebabına mönüde yer vermek bir ayrıcalık olarak görülüyor.

Eski dükkânda servis sabah 11.00’de dönerin takılmasıyla başlıyor, akşam hafta içi 18.30’de hafta sonu 19.30’da bitiyor, öbür şube ise 21.30’a kadar açık.

Adres: Uluyol 16 Şirin Sok. ESKİ GARAJ BURSA

Tel:  0 224 2547264

www.uludagkebapcisi.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here