uşak ilyas usta
İlyas Usta Uşak Ticaret Odasından ödül alırken

“Cenaze bekler, müşteri beklemez”…

Uşak’ın aşçılıklarıyla ünlü ailesinin bir ferdi olan İlyas Usta, dayısı Osman Usta ve eniştesi Zübeyr Usta’nın işlettiği İkbal Lokantası’na çırak olarak girmiş. Osman dayısının oğlu Sabahattin’le birlikte çıraklık kalfalık derken aşçı olmuşlar. Babalarından ayrı bir dükkan açmaya karar vermişler ve İlyas Usta Lokantası adıyla 50 metrekarelik bir yer tutmuşlar. Öğrendikleri tencere yemeklerini yeni yerde müşterilerine sunmaya başlamışlar. Zamanla işler dükkana yakın olan pazarın da etkisiyle çok artmış ve dükkanın üst katlarını da tutarak yeri genişletmişler. Üst katlara yemek çıkarmak için yaptıkları, ‘ipli  asansör’ yöntemiyle çalışan tahta asansör de çok ilgi çekmiş. En tutulan yemekleri erkeç etinden yaptıkları güveç. 15-20 sene sonra Paşaoğlu Hanı’na taşınmışlar.

İlyas (Erdinç) Usta eğitime çok önem veren birisiymiş. İşe mutlaka çırak olarak eleman alır ve onu önce hijyen, müşteriye davranış, tuvalet eğitimi konularında yetiştirirmiş. Eleman seçerken ilginç yöntemler kullanırmış. İşe başvuran çırağa önce yemek yedirir, o sırada onu gözlermiş. Yemeği yavaş veya etrafı seyrederek yiyorsa cebine küçük bir harçlık koyarak evine gönderirmiş. Ayrıca asla oturarak çalıştırmaz, ayakta iş yapılmasını istermiş. En önemli prensibi müşteriye hizmetmiş. Hatta, “Cenaze bekler, müşteri beklemez,” dermiş. Birçok usta yetiştirmiş. İlyas Usta’nın yanında yetişen bir usta sektörde boş kalmazmış.

İlyas Usta oğlu Mustafa Erdinç’i 12 yaşından itibaren mutfakta yetiştirmiş ve işi gönül rahatlığı ile ona bırakmış. Mustafa Bey de bugünlerde kendi oğulları işletmenin dördüncü kuşağı Hakan ve Asım Erdinç’i işin başına getirerek kendini emekliye ayırmış. Hakan Bey aynı zamanda makine mühendisi, Asım Bey ise  İşletme mezunu.

İkinci şubeyi Lokantam adıyla 2007’de toplu yemekler yapılabilen bir yer olarak açmışlar. Bu şubede öğle servisi yapılıyor. Lokantada doğal ürünler kullanılıyor. Özellikle, pazardan, köylülerden ürün almayı tercih ediyorlar.

Uşak, battaniyesi ve tarhanasıyla meşhur bir ilimiz. Uşak tarhanasını Erdinç ailesinin dayıları Mustafa Yeldanlı meşhur etmiş. Baba markasıyla tarhanayı pakete sokarak, tüm Türkiye’ye şehir şehir, fuar fuar dolaşarak tanıtan kişi. Uşak tarhanası eskiden yerel olarak tanınıyormuş, bunu ulusal hale getirmiş.

Başarı sırrı lezzetin usta çırak ilişkisi ile nesillerce aynen aktarılması imiş. İlyas Usta’nın prensipleri aynen yaşatılıyor. Personel mutlaka çırak olarak alınıyor, dükkanda yetiştiriliyor. En eski çalışan Ahmet Tükenmez 14 yaşında çırak olarak başlamış ve 20 yıldır mutfakta.

İlyas Usta Lokantası’nın spesiyalleri tencere yemekleri, kuzu kapama, gerdan etinden güveç ve behran çorbası. Yemekler bakır tencerelerde pişiyor. Öğleyin 20 çeşit yemek yapılıyor. Servis sabah 07.00 den akşam 22.00’ye kadar,  Pazar günleri kapalı.

Merkez

İslice Mah. Vidinli sok. No: 19/A Uşak

Tel: 0 276 2151815

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here