yusufun yeri

Salaşlık doğallığın göstergesi burada…

1961 yılında Zehra ve Yusuf Sarı çifti, Zehra Hanım’ın babasından kalan araziye bir pansiyon ve yanına bir lokanta inşa etmişler. O yıllar ülke genelinde turizm hareketli olmasa da, Şifne, termal suları ve içmeleriyle yerli ve yabancı turist çeken bir yermiş. Sarı çifti, Çeşme’de ilk pansiyonculuğu başlatan ailelerden biri olmakla kalmamış, Zehra Hanım’ın yaptığı kuru fasulye ve menemen de dilden dile dolaşmaya başlamış. Bir süre sonra menüye balık da eklenmiş. Pansiyonun suyu bile yokmuş, eşekle, bidonlarla su taşınırmış. Bir süre sonra Yusuf Bey’in oğlu Ali Sarı ve gelini Tülay Sarı onlara yardım etmeye başlamışlar.

Lokanta sadece sezonda açıkken, İzmir-Çeşme otobanı yapıldıktan sonra kışın da müşteri gelmeye başlamış. 1989’da işler artınca lokantaya eleman almaya başlamışlar. Sonradan pansiyon kapatılmış, sadece lokanta kısmı devam etmiş. Halen Yusuf’un yeri bölgede çok tanınan bir balık lokantası ve üçüncü kuşak Yusuf Sarı tarafından işletilmekte. Son yıllarda Şifne’nin çehresi İstanbulluların Alaçatı’yı keşfetmesiyle bir kez daha değişmiş. Birçok lokanta açılmış. Yusuf’un Yeri salaş görünümünü korumakla birlikte birinci sınıf bir hizmet vermeye devam ediyor. Salaşlık doğallığın göstergesi burada.

Lokantanın alışverişini mutlaka Ali Bey ve Yusuf Bey birlikte yapıyorlar. Taze ürünler sunmayı amaç edinmişler. Bunu bilenler yolu biraz sapa olmasına rağmen burayı bulup geliyorlar. Gemici böreği meşhur. Krepin içine deniz ürünleri konuyor, sarılıyor ve yumurtalı una bulanarak kızartılıyor. Egenin ot mezeleri, lorlu biber, dülger kavurma  kara barbunu ve deniz çipurası meşhur. Yusuf Bey’e göre çiftliklerden kaçan yavrular deniz balığının da genlerini bozmuş. Bu yüzden balığın eski tadı yokmuş. Balık çorbasını hazır tutmuyor, isteyen olursa taze taze pişiriyorlar.

Yusuf Bey’in oğlu Alihan da 4. kuşak olarak işin başına geçmiş. Aile onun işi daha modern hale getirmesini bekliyor. Yusuf Bey’in en büyük hayali 10 masalı, kâr amacı gütmeyen, pişirme ve sunum zevkini tadabileceği bir yer açmak. Sakızlı muhallebi çoğu Çeşme lokantaları gibi burada da  meşhur. Sakızlı muhallebiyi Çeşme’ye astsubay emeklisi Mustafa Bey adında biri tanıtmış. Evde muhallebiyi yapar, motosikleti ile lokantalara dağıtırmış.

Servis 12.00-24.00 saatleri arasında.

Adres:

Şifne Mevki, Çeşme İzmir

Tel: 0 232 7171041

www.yusufunyeri.com

KaydetKaydet

KaydetKaydet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here