tarihi mutfak lokantası

Siz hiç tavuk germeç yediniz mi?

1945’de Arnavutluk kökenli bir vatandaşımız tarafından kurulan Mutfak Lokantası 1947 yılında Cahit Doğangir tarafından devralınmış. Cahit Bey çok dürüst, Atatürkçü, işçisini çok seven ve hakkını veren bir kişiymiş. Lokanta 1967 yılına kadar Ulus’taki eski TBMM binasının karşısında faaliyet göstermiş. Bulunduğu çarşı yanınca yine Ulus’taki Şehir Çarşısı’na taşınmışlar. 1994’de de Kızılay Mithatpaşa caddesindeki bugünkü yerlerine taşınmışlar. Cahit Doğangir 1996’da vefat etmiş. Lokantayı bugün Cahit Bey’in oğlu İlker Murat Doğangir ve Fırat Deniz işletiyorlar. Fırat Bey Mutfak Lokantası’na 1978’de garson olarak başlamış, 1994’den beri lokantanın ortağı, ayrıca müteahhitlik yapmakta. İşletme müdürü Duran Akça 1973’de 15 yaşındayken Mutfak Lokantası’na komi olarak başlamış, Bir süre garsonluk yaptıktan sonra lokantanın müdürü olmuş. Emekli olmuş ama halen çalışıyor ve lokantanın en eski personeli. Zaten Mutfak Lokantası sık eleman değiştiren bir yer değil.

Temel ürün Büryan Kebabı, aslında tandır kebabı olarak da bilinen bir kebap çeşidi. Kebapta kuzu eti kullanıyorlar ve odun ateşinde pişiriyorlar. Eti 1973’den beri aynı firmadan alıyorlar. Ayrıca pide ve ızgara çeşitleri mevcut. Mekanın diğer spesiyali tavuk germeç. Tavuk germeç yapılırken tavuk ikiye bölünüyor, kemikleri çıkarılıyor, marine edildikten sonra biftek gibi ızgara da pişiriliyor. Mutfak lokantasının künefesi de Ankara’da çok meşhur.

Tarihi Mutfak’ın efsane büryan ustası Yozgatlı Halis Usta imiş. 1982’de ölmüş. Yerine yetiştirdiği Halil Usta da onu aratmıyor. Servis sabah 11.00’de başlıyor, akşam 22.00’de bitiyor.

Adres:

Mithatpaşa Cad. No: 64/B Kızılay Ankara

Tel: 0 312 4187500

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here