nihat restaurant

“Mavi gözlü çopur, seni Ankara’ya götüreyim mi?”…

1928’de Selanik’ten göç eden Şevket Özbek ve ailesi Niğde’nin Bor ilçesine yerleşir ve burada bir lokanta açarlar. Lokanta, Ankara-Adana yolu üzerindedir. Bu yolu kullanan tüm otobüs ve otomobiller burada mola verirler. Lokanta, zamanla günlük 2000 ekmeğin tüketildiği büyük bir işletme haline gelir.

Nihat Özbek 12 yaşından itibaren babasının yanında çalışmaya başlar. Çok heveslidir, ancak gözü gelen giden otobüslerde ve bunların geldiği, hikâyelerini dinlediği Ankara’dadır. Bir gün, Nihat Özbek 16 yaşındayken otobüs şoförünün biri, “Seni Ankara’ya götüreyim mi?” diyince, babasından izin bile almadan otobüse atlar. Ankara’da gezer tozar ve ertesi gün aynı şoförle geri döner.

Döner ama artık Ankara rüyalarını süslemektedir. Bir ay sonra aynı şoför lokantaya tekrar gelir ve, “Mavi gözlü çopur, seni tekrar Ankara’ya götüreyim mi?” (Nihat Özbek, küçükken çiçek hastalığı geçirmiş, o yüzden yüzü çiçek bozuğu imiş. Çopur denmesi bu sebepten.) diyince Nihat Bey düşünmemiş bile ve atlamış otobüse. Doğru Ankara Palas’ta çalışan Selami isimli bir akrabanın yanına gitmiş. Ona kendisine bir iş bulmasını, Bor’a dönmeyeceğini söylemiş. Selami Bey, “Şevket Amca bizi öldürür, olmaz,” diyince, Nihat Bey, “Öldürse de gitmem,” demiş. Bunun üzerine birlikte Bor’a gitmişler. Babası Şevket Bey’i ikna etmişler. Nihat Özbek, Ankara Palas’ta komi olarak çalışmaya başlamış.

Ankara Palas o yıllarda Kordiplomatların kaldığı bir yermiş. Mutfağın başında bizzat Atatürk’ün getirttiği Mr. Lemi isimli bir zat varmış. Mr. Lemi, metrdotel olarak Türkiye’ye gelmiş, modern sofra adabını ülkemize ilk getiren kişilerden biriymiş. Nihat Bey işin inceliklerini, mutfak ve servis terbiye ve titizliğini işte bu Mr. Lemi’den öğrenmiş. Burada çok iyi bir servis elemanı olmuş. O yıllarda servis elemanları % 40 mutfak bilgisine sahip olmak zorundaymış. Usta gelmese, Nihat Bey yemekleri çıkarabilecek mutfak bilgisine bu sayede sahip olmuş.

Ankara Palas’ta birçok önemli kişi ile tanışmış. Bu tanışıklıkların biri onun geleceğine yön vermiş. 1956 yılında bir arkadaşı ile beraber Adana’ya gezmeye gitmişler. Orada bir lokantada yemek yerlerken, Ankara Palas’tan müşterisi olan Adana Hava Meydanı Genel Müdürü ile karşılaşmışlar. Nihat Bey’i görünce gözü parlayan müdür, ona Adana Havaalanının lokantasını işletmesini teklif etmiş. Lokantayı gezince, Ankara Palas’a göre çok sönük bulmuş Nihat Bey ve teklife pek sıcak bakmamış. Tesadüfen orada, yine Ankara Palas’tan müşterisi olan ve havaalanının doktorluğunu yapan Dr. Selim Baysan’la karşılaşmışlar. Nihat Bey konuyu ona anlatmış. Dr. Selim, “Burası sana sönük gelmiş olabilir, ancak Adana’nın senin yaptığın türde servise ihtiyacı var. Üstelik havacılık hızla gelişiyor. Bence bu iş sana iyi bir gelecek sağlar,” diyince 1956 yılında Adana Havaalanında Nihat Restaurant açılmış.

2002 yılında Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesinde 3000 m2 alandaki ikinci şube, Nihat Restaurant ve Catering adıyla açılmış. Bu şubenin bünyesinde alakart restaurant, self servis restaurant ve hazır yemek fabrikası var. Çok kapsamlı bir soğuk hava deposu da bu bölgede Nihat Restaurant tarafından işletiliyor. Ayrıca havalimanı iç hatlarda firmaya ait bir büfe ve snack bar mevcut.

54 yıldır Nihat Restaurant’ın sunduğu damak tadı değişmemiş. Sebebi Nihat Bey’in her zaman işinin başında olması. Devamlı üç tane yedek personel çalıştırmış, biri işten ayrılsa ya da işi çıksa bile yerine her zaman aynı yemeği çıkartabilecek bir usta bulundurmuş. Asla ufak hesap yapmamış. Müşteriyle birebir hep ilgilenmiş. İşini aşkla yapmış. O kadar ki, işi ailesinden önce gelmiş. Dünyanın birçok şehrine ve en ünlü lokantalarına gitmiş. Oraların mutfağına mutlaka girmiş. Her birinden bir şeyler öğrenmiş. İşini sürekli geliştirmiş. Nihat Özbek halen 88 yaşında ve dimdik işinin başında. Kendisinin en büyük yardımcısı oğlu Şevket Özbek. Nihat Restaurant’ta yöresel ve ulusal yemekler ile dünya mutfağının tüm çeşitleri var. Muhammaradan şnitzele, Adana kebaptan flaminyona kadar her şey mevcut. İşletme, sabah 7.00’de açılıyor, akşam 23.00’de kapanıyor. Ama, eğer havaalanında hava trafiği olursa saat sınırı ortadan kalkıyor.

İletişim:

Adana Havaalanı Terminal İçi Adana

Tel: 0 322 4357797

www.nihatrestaurant.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here