cumhuriyet lokantası

Başarı sırrı: ekip ruhu…

Ali Sezer ve Hüsnü Bilye 1910 yılında Yunanistan’ın Sezer kentinden Edremit’e gelerek bir lokanta açarlar. Lokantanın ilk adı Ali Usta’nın Yeri olur. 1923 yılında Cumhuriyet ilan edilince iki ortak lokantanın adını Cumhuriyet Lokantası olarak değiştirirler. Kuruluş tarihi olarak da bu yıl kabul edilir. Belki de Türkiye cumhuriyeti ile aynı yaşta olmak onlara bir gurur verir. İlk dükkân Edremit ana caddededir. 1951’de lokantanın olduğu bina istimlâk edilince bugünkü dükkâna taşınırlar.

1965 yılında dükkânı Hüsnü Bey’in oğlu Muzaffer Bilye ve Mehmet Ali Gökpınar’a devrederler. Muzaffer Bey bu mesleği yurtdışında yapmaya karar verince lokanta aynı zamanda kayınbiraderi olan Mehmet Ali Bey’e kalır. Böylece Cumhuriyet Lokantası aile dışına çıkmamış olur.

Mehmet Ali Bey 8 yaşından beri Cumhuriyet Lokantası’nda yetişmiş, işine âşık bir insan. Muzaffer Bey’le birlikte büyümüş, usta olmuşlar. Muzaffer Bilye Mehmet Ali Bey’in ablası ile evlenmiş. 1965’den beri lokantayı Mehmet Ali Gökpınar işletiyor. Eşi Nuran Hanım kendisinin en büyük yardımcısı. Bu yüzden burası tam bir aile işletmesi. Mehmet Ali Bey her gün sabah 4.30’da lokantaya geliyor; malzeme alımı, çorbaların hazırlanması, yemeklerin pişmesi derken müşterilerini karşılamak üzere hazırlanıyor. Bugüne kadar sadece annesinin vefat ettiği gün lokanta kapalı kalmış, onun haricinde ne bir gün tatile gitmiş, ne de bir gün hastalanmış; lokanta onun hayatı.

Burası 1987’ye kadar içkili lokantaymış. Mehmet Ali Bey 1987’de içkiyi kaldırmış. O yıldan beri içkisiz olarak faaliyet gösteriyor.

Mehmet Ali Bey çok güler yüzlü, müşterileri ile birebir ilgileniyor. Devamlı müşterilerinin ne yiyeceğini bildiği için onların servisini bizzat kendisi yapıyor. Garsonları da Mehmet Ali Bey’in bu huyunu onu kıskandıracak kadar kapmışlar, onlar da güler yüzlü ve hepsinin, ne yediklerini bildikleri özel müşterileri var.

Bugüne kadar birçok kuruluş Cumhuriyet Lokantası’na ödül vermiş. Birçok basın yayın kuruluşuna haber olmuşlar. Sık sık personel değiştirmiyorlar. En eski personel 40 yıldır serviste olan şef garson Deniz Bey ve 35 yıldır dönerin başında olan Nadir Usta. Mekânın en yeni personeli bile 10 yıllık.

Kelle paçası çok meşhur. Ayrıca kuzu tandır ve kuzu elbasan, kadınbudu köfte temel ürünler. Yemekler mutlaka zeytinyağı ile yapılıyor. Zeytinyağını 1923’den beri Sabit Ertür’den alıyorlar. Semiz, pazı, enginar gibi ege otlar da burada yapılıyor.

Servis sabah 6.00’da çorba ve kahvaltı ile başlıyor, akşam 22.00’de kapanıyor. Başarının sırrını Mehmet Ali Bey ekip ruhu olarak açıklıyor; kendisi de ekibin lideri.

Adres:

İnönü Cad. No: 19 Edremit BALIKESİR

Tel: 0266 3731076

www.cumhuriyet-lokantasi.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here