kurucu ali baba kanaat lokantası
3. nesil işletmeci Türker Akyıldırım Oğuz Erkara ile birlikte

“Kuru fasulyeye sevgi yapışmış”…

Ali Korap 30’lu yıllarda, Şehzadebaşı’nda seyyar arabasıyla kuru fasulye, pilav ve ızgara köfte satarmış. 1939 yılında artık bu işi sabit bir yerde yapmaya karar vermiş ve Süleymaniye Camiinin karşısındaki, halen faaliyet gösteren dükkanı kiralamış. Ali Korap’ın ölümünden sonra mekanı damadı Tevfik Karap işletmeye başlamış. Tevfik Karap, işi damadı Arnavut kökenli Adnan Akyıldırım’a öğretmiş. Uzun süre birlikte çalışmışlar. Tevfik Bey 1982’de vefat edince Adnan Akyıldırım dükkanı kendi başına işletmeye devam etmiş. İlginç olan şu ki, işletmede hep damattan damada devrolan bir yapı oluşmuş. Halen Adnan Bey, oğlu Türker Akyıldırım ile birlikte işletmeyi yönetiyor, damattan damada devrolma alışkanlığı bu nesilde bozulacak gibi. Adnan Bey hala işin başında, her sabah işletmeyi o açıyor. İşine aşık bir insan. Bu aşkı oğlu Türker’e de geçirmiş, işi de hakkıyla öğretmiş. Ayrıca çok şakacı bir insan, küçük dükkanını tarif etmek için “Manda yatsa kuyruğu dışarıda kalacak” dermiş.

Türker Bey 1982 doğumlu. Lokantaya 7-8 yaşlarındayken gelmeye başlamış, okulla beraber işi de öğrenmiş. Liseden sonra da kendini tamamen bu işe vermiş. Lokantada pişirilen fasulye Erzincan yöresine ait dermason tipi. Özel elekten geçirilmiş ve 11 mm’lik fasulye kullanıyorlar. Fasulyeler geceden duru suda dinlendiriliyor, sabah 1,5 saat kaynatıldıktan sonra yemek olarak pişirilmeye başlanıyor. Kuru fasulye pişirildikten sonra 1 saat dinlendiriliyor, böylece kıvama geliyor. Kurucu Ali Baba’nın fasulyesinin lezzet sırrı bu. Diğer kuru fasulyelerden farklı olarak etli olarak pişirilmiyor ve de her tabağın üzerine mutlaka pişmiş, büyük, güzel bir kırmızı biber konuyor. “Niye bu fasulye lezzetli?” diye sorulunca Adnan Bey, “Pişerken sevgi yapışmış,” dermiş. Gerçekten Akyıldırım ailesinin işlerine ve müşterilerine sevgilerini gözlerinde gördük.

Kabak tatlıları meşhur. 45 yıldır burada çalışan Hacı Abi lakaplı garson 2006’da vefat etmiş. 4 nesli de gören, hepsiyle çalışan bir personelmiş.

Servis saatleri 8.00 ile 20.00 arası.

Adres:

Profesör Sıdık Sami Onar Cad. No: 1/3 Süleymaniye İstanbul

Tel: 0 212 5207655

www.alibabakanaat.com

İnstagram: ali_baba_kanaat_lokantasi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here