körfez restaurant

”Giritlinin olduğu yerde eşekler aç kalır”…

Ali Subaşı 1924 mübadelesinde Girit’ten gelerek Bodrum’a yerleşmiş. Bodrum’da gemilerde aşçılık yapmaya başlamış. Yemekleri beğenilince kendi dükkânını açmaya karar vermiş ve 1927’de Lezzet Lokantası adıyla bir yer açmış. Burada tencere yemekleri ve balık yapıyormuş. Müşterileri esnaf ve küçük sünger tüccarlarıymış. Ayrıca Bodrum’a gelen devlet erkânı burada yemek yiyormuş. Gelen ekip kalabalık olursa belediyenin salonunda Ali Bey toplu yemek hazırlarmış. Ali Subaşı çok aksi bir insanmış. Günün birinde Bodrum’a yeni bir kaymakam atanmış, bir gün Kaymakam lokantayı denetlerken akar su olmadığını görünce “Buraya akar su takın,” demiş. Ali Subaşı Rum aksanı ile, “Ben kız evlendirdi, oğlan sünnet ettirdi, para yok,” demiş. Bunun üzerine Kaymakam “Kapatırım burayı,” deyince, “Sıcıma kapatırsın, sıcıma kapatmazsın,” diye celallenmiş ve boğazına yapışmış. Kaymakam Ali Subaşı’yı tutuklatmak isteyince Belediye Başkanı, “Gelen misafirlere kim yemek yapacak, sizi barıştıralım,” demiş. Sonradan Ali Subaşı ile Kaymakam çok samimi olmuşlar.

Halikarnas balıkçısı Cevat Şakir, Ali Subaşı’nın arkadaşı imiş. Lokantaya gelip Rum ağzıyla, “Bugün ne yaptın be Subaşı?” dermiş. Ali Bey ölünce oğulları Hasan ve Ramazan Subaşı işe devam etmişler. Bodrum’da süngerciliğin bitip henüz turizmin başlamadığı dönemde Subaşı kardeşlerin işi zora girmiş. Onlar da lokantayı kapatıp İzmir’e çalışmaya gitmişler. Turizm hareketlenmeye başlayınca geri dönüp lokantayı yeniden açmışlar. Bir gün Milas Kaymakamı, “Size Körfez adı yakışır” deyince Lezzet Lokantası olmuş Körfez Lokantası. 2007’de Ramazan Subaşı vefat etmiş. Hasan Subaşı halen hayatta ve çok sağlıklı, Bodrum diskolarından çıkmıyor.

Hasan Bey 14 yaşındayken, bir gün Rodos Belediye Başkanı yemeğe gelmiş. Yemeği her zamanki gibi Ali Subaşı hazırlamış. Küçük Hasan da servise yardım etmiş. Yemek sırasında Başkanın şerefine şarkılar söylenmiş. Bunun üzerine Başkan karşı jest olarak, “Benim kızım da size şarkı söylesin,” demiş. Bir genç kız çıkmış, aryalar okuyup oturmuş. Tabii millet ayıp olmasın diye alkışlamış. Yıllar sonra müzik yapımcısı Ahmet Ertegün yanında Yunan misafirlerle lokantaya gelmiş. Yanındaki bayanlardan biri “Ben yıllar önce burada şarkı söyledim” diyince Hasan Subaşı hatırlamış, “Orada ben de vardım, size servis yapmıştım, yemekleri biz yapmıştık” demiş. O kadın Maria Callas’mış.Eskiden Bodrum’da evlerin kapılarını bile kilitlemezlermiş. Şimdi her evde demir parmaklıklar mevcut.Bugün lokantayı üçüncü kuşak Ali Subaşı işletiyor. Babası artık emekli ama zaman zaman yardımcı oluyormuş. Diğer oğul Hakan Subaşı ise Körfez Bar’ı işletiyor.

Spesiyalleri balık buğulama, ahtapotlu pilav, sübye tava ama özellikle balık çorbası ve mürekkepli sübye çok meşhur. Taze sübye bulurlarsa yapıyorlar, yoksa yok. Asla dondurulmuş ürün kullanmıyorlar. Aile Girit kökenli olduğu için, özellikle kışın ot mezeleri çok çeşitli. Bununla ilgili lafı da Ali Bey’den duyduk: ”Giritlinin olduğu yerde eşekler aç kalır.” Özellikle kazyak isimli ot mezesi muhteşem.

Bodrum’un kara izmariti meşhurmuş. İzmir’in balık-roka-rakısı gibi Bodrum’un da kara izmarit-fava-rakı üçlemesi var. Başarı sırrı işin başında olmak ve mal alımından mutfağa, servise kadar her şeyi takip etmek.

En eski çalışan aileden. Halaoğulları Abdullah Aksu 50 yıldır, Hasan Akçam 40 yıldır burada aşçı.

Bodrum Kadıkalesi’nde bir şubeleri var. Servis sabah 11.00’de başlıyor akşam 23.30’da mutfak kapanıyor.

Adres:

Neyzen Tevfik Cad. No: 2 Bodrum Muğla

Tel: 0 252 3132905

www.korfezrestaurant.com.tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here