uğrak lokantası

Uğrak’ta buluşuruz hemşerim…

Raşit Tamer 1920 yılında mübadele sonucu geldiği Ankara’da ticarete başlamış. İlk yaptığı iş bakkallık. Sırp bir ustadan öğrendiği salam sosisi Türkiye’de ilk yapan kişiymiş. Ayaşlı bir hanımla evlenmiş ve 1926 yılında Uğrak adıyla, o zamanki Şehir Çarşısı bugünkü adıyla 100 Yıl Çarşısı’nda börek ve sandviç satılan bir yer açmış. İç Uğrak ve Dış Uğrak olmak üzere iki bölümden oluşuyormuş börekçi. Bir süre sonra Çankırı caddesine Hünkar Lokantası adıyla lüks bir lokanta açmış. TBMM’ye yakın olduğu için müşterileri milletvekilleri, bakanlar, yerli ve yabancı ziyaretçiler oluşturuyormuş. Hünkar’ın bitişiğine de Uğrak Ekspres adıyla bir yer daha açmış. Bu üç mekanı aynı anda işletmeye başlamış. Şehir Çarşısı yıkılınca İç ve Dış Uğrak kapanmış. Meclis de buradan taşınınca Hünkar Lokantası işlerin azalması nedeniyle kapanmış ve zaten o sırada bina da kamulaştırılmıştır. Sonuçta sadece Uğrak Ekspres kalmış. Buranın adını da Uğrak Lokantası olarak değiştirmişler.

Buraya 1959 yılında Ankara’nın ilk piliç çevirme makinelerini koymuşlar. Piliç çevirme makineleri Hollanda’dan gemiyle İzmir Limanına oradan da Ankara’ya getirtilmiş. Makineler ve bunlarda yapılan çevirme piliç o kadar ilgi çekmiş ki, müşteri yoğunluğundan personel bu makinede pişen pilicin tadına bir ay sonra bakabilmiş. Bu makineler sayesine lokanta çok ünlenmiş. Hala aynı makineler kullanılıyor.

Raşit Bey’den sonra lokanta yönetimi oğulları Sabahattin, İhsan ve Necati Tamer’e geçmiş. Necati Bey çok genç yaşta bir iş kazası sonucunda vefat etmiş. Daha sonra İhsan Bey, 2001 ‘de de Sabahattin Bey vefat etmişler. Bugün işletme üçüncü kuşak Gökhan, Gönül, Behsat, Sema, Nevzat ve Orhan Tamer tarafından yönetiliyor. Hep birlikte çalışıyorlar. Bilgileri aldığım Orhan Tamer Paris’te Güzel Sanatlar Grafik okumuş. 1983’de dönünce babasına yardımcı olmaya başlamış.

Lokantada ızgara ve sulu yemek yapılıyor. Alkol mevcut. İşletme müdürü Erdoğan Onat’ın babası İbrahim Onat 1934 ‘de Uğrak’ta çalışmaya başlamış, 1981’de vefat etmiş. Erdoğan Bey ise lokantanın kasasında çalışmaya başlamış ve halen işletme müdürü.

Lokantanın müşteri portföyü çok geniş, her kesimden müşterileri var. Anadolu’dan gelenlerin buluşma yeri, anonim bir yer. Lokantanın duvarları turkuaz cam taşı ile kaplı, yerler 1956’da yapılma mozaik. En eski personel 1978’den beri burada çalışan Süleyman Bey.

Adres:

Çankırı Cad. No: 13 Ulus Ankara

Tel: 0312 3117473

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here