cumhuriyet meyhanesi

Üç Ali’lerin Cumhuriyet’i…

Cumhuriyet Meyhanesi’nin kuruluş tarihi tam olarak belli değil. Ama 1923 yılında -o yıllarda var olan birçok işletme gibi- “Cumhuriyet” ismini aldığı için daha eski olmasına rağmen resmi kuruluş tarihi 1923 kabul edilmiş. Önceden Rumlar işletiyormuş ama kim oldukları tam bilinmiyormuş. Sonra birçok kere el değiştirmiş. 1940’lı yıllarda Koço Efanduli isimli bir zat burayı işletmeye başlamış. Koço Bey, Cumhuriyet Meyhanesi’nin ilk yıllarında oluşturduğu çizgisini olduğu gibi korumuş. Mekân ilk kurulduğu yerde faaliyete devam ediyor. Şu an Ali Osman Karabay ve Ali Şimşek işletiyor. İşletme Müdürü ise Metin Danışman. Ali Şimşek 40 yıldır, Ali Osman Karabay 20 yıldır buranın işletme ortağı. Metin Bey ise 18 yıldır burada çalışıyor, asıl mesleği aşçılık. Mekân üç katlı, üst katta her gün fasıl var. Günde 100 çeşit meze hazırlanıyor. İstanbul’da meyhane formatında hizmet veren nadir yerlerden birisi.

Servisteki garsonların üçünün adı Ali. Bu yüzden onlara Üç Ali’ler deniyormuş ve 40 yıldır buradalar. Hatta Şair Ece Ayhan’ın Üç Ali’ler şiirine konu olmuşlar. Mekan yurtdışında da çok tanınıyormuş. Yabancı rehberlerde adı geçtiği için birçok yabancı müşterisi var.

Üst katta Atatürk’ün özel masası var. Bu masaya 5 no’lu masa denirmiş. Ata bu masada Kulüp rakısı içer, beyaz leblebi yermiş. Ata’nın anısına her 10 Kasım’da onun masasını süslüyor ve müşterilere beyaz leblebi ikram ediyorlar. Futbolcu Lefter, Melih Cevdet Anday devamlı müşterileriymiş.

Öğleyin 12.00’de açılıyor, gece 02.00’ye kadar servis devam ediyor.

Balıkhane Sahne Sok. No: 47 Beyoğlu İstanbul

Tel: 0 212 2520886

www.tarihicumhuriyetmeyhanesi.com.tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here