trabzon sultan sofrası
Yusuf Saka ve Oğuz Erkara Trabzon Sultan Sofrası'nda

”Bi çorba ver la!”…

Mustafa Saka, İstanbul Beyoğlu Mis sokakta lokanta işletirken evlenmiş ve çocuklarım memleketimde yetişsin diyerek Trabzon’a dönmüş. 1954’de Çarşı caminin orada ilk dükkanını açmış. Lokantanın adını Kardeşler Lokantası koymuş, tencere yemekleri ve 1-2 çeşit ızgara yapıyormuş. Başlarda kendi memleketine alışmakta güçlük çekmiş, hatta başından şöyle bir olay geçmiş: Bir vatandaş dükkana gelmiş ve Mustafa Bey’e: ”Bi çorba ver la!” demiş. Mustafa Bey Beyoğlu çocuğu. O yıllarda Beyoğlu’nda herkes grantuvalet ve nezaket diz boyu. Bu tavra alışkın olmayan Mustafa Bey sinirlenmiş ve çorbayı getirdiğinde, ”Al la!” demiş. Adamın bunu son derece normal karşıladığını görünce, “Demek ki burada böyle konuşuluyor” diyerek işine devam etmiş. Sonra dükkanını Trabzon meydana taşımış. 1995 yılında vefat edince işi zaten yanında yetişmiş olan oğlu Ahmet Saka devam ettirmiş. Ahmet Bey mönüye işkembe çorbası eklemiş ve bunda çok başarılı olmuşlar; mekan işkembe çorbası ile anılmaya başlamış. 1990 yılında oğul Ahmet Saka bir İstanbul ziyareti sırasında Sultan Sofrası ismini görmüş, çok beğenmiş ve Trabzon’a gelince lokantanın adını Trabzon Sultan Sofrası olarak değiştirmiş.

Ahmet Bey’in 3 oğlu yetişince kendini emekliye ayırmış. Halen dükkanı üçüncü kuşak Sakalar -Yusuf, Mehmet, Ali Saka- yönetiyor. 24 saat açık formatında işletilen lokantayı 3 kardeş, günü 8’er saatlik dilimlere bölerek çalıştırıyorlar.

Ahmet Saka lokantanın başarı sırrını şeffaf olmaya bağlıyor. Trabzon’da ilk açık mutfağı kendisi yapmış. Ayrıca kendi yemediği yemeği müşterisine vermiyor. Saka ailesi çok gani gönüllü, ”Açım” diye lokantaya gelen kimseyi karnını doyurmadan geri çevirmemişler. En eski personel Recep Bey 16 yıldır burada çalışıyor.

Adres:

İskenderpaşa Mah. Cami Sok. Belediye Dükkanları No: 1 Trabzon

Tel: 0462 3223536

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here