tadal pastane ve dondurma

Tadal Pastanesi, 1953 yılında Levent Çarşı 23 no.lu dükkanda, adeta 1. Levent semtiyle birlikte kuruldu. Bugün aynı adreste, biriktirdiği rengârenk anıları günümüze taşıyarak müşterilerine hizmet vermeye devam ediyor.

Kurucusu, Rum pastaneci Apostol’un kısa süre işletmeciliğini yaptığı Tadal Pastanesi’ni, Türk Sineması’nın emektar ses mühendislerinden Marko Buduris deviraldı. Marko Buduris’ten, 1975 yılında ortağı Kemal Gündoğan ile birlikte Tadal Pastanesi’ni deviralan Hüseyin Meriç, Batı Trakya muhaciri olmasından gelen yatkınlığıyla, Rum usulü pastanecilik geleneğini, eşi Nazlı Hanım’la birlikte, her sabah 05.45’te açılan dükkânda yıllardır sürdürüyor.

Geleneksel semt pastanesi çizgisini değiştirmeden, kaliteden tavizsiz çalışan Tadal Pastanesi, Levent Çarşı’nın en eski işletmesi olma özelliğini taşıyor.

Yıllar önce mis gibi kokuları takip ederek bu dükkândan aldığı yumuşacık poğaçalarla kahvaltı eden çocuklar, şimdilerde bu anılarını Tadal Pastanesi’ne getirdiği torunlarıyla birlikte yaşıyor. Tadal Pastanesi’ne duyulan sempati sadece eski hikâyesi ve birçok Leventlinin hafızasında yer eden anıları değil. Nesilden nesile miras kalan lezzetleri günümüze taşımasıyla, bugün pek çok kişinin adını bile unuttuğu ürünleri, halen ilk günkü lezzeti ve en doğal haliyle misafirlerine sunmasıyla tanınıyor.

Her şey, o küçük dükkânın hemen arka tarafındaki imalathanede yapılıyor. Usta ellerden çıkan taze ürünler dükkânın raflarını dolduruyor. Tadal Pastanesi’ne girdiğinizde ne tarafa dönseniz, yılların bilgi birikimi ile mükemmele ulaştırılan, ayrı lezzetlerle karşılaşıyorsunuz. Lif lif ayrılan sıcak açmalardan, keçi sütüyle yapılmış sakızlı dondurmalara, milföy pastasından, kestane şekeriyle yapılmış marondegize’ye, unsuz kurabiyelerden, mis gibi tereyağlı baklavalara, bademli Kavala kurabiyelerinden, Sakız Adası’ndan gelen sakız ve mahleple yapılan paskalya çöreğine kadar birçok nostaljik lezzetin arasında buluyorsunuz kendinizi…

Tadal Pastanesi, yılların zorlaştırdığı ticari koşullara direnerek, zincir markalara, fabrikasyon üretimlere, tüketicilere unutturulan zevklere ve sert rekabet koşullarına rağmen her cebe uygun fiyat politikasını sürdürmeye ve kaliteden ödün vermeden bildiğini okumaya devam ediyor.

Tadal Pastanesi, güler yüzlü çalışanlarıyla, sizi bir misafir gibi karşılıyor ve çiçekler içindeki ferah terasında ve rengârenk dekorasyonlu kafe salonunda ağırlıyor. Yıllardır sistemin dayattığı “Kalite = pahalı ürün!” anlayışına karşı durarak bugünlere gelen Tadal Pastanesi, Levent Çarşı 23 numaralı dükkânında taptaze anılar oluşturmaya devam ediyor.

Adres: Çarşı Cad. No:23 1.Levent / İSTANBUL

Tel: +90 212 264 15 27

www.tadalpastanesi.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here