tarihi karaköy bakılçısı

İnsanın hobisi karnını doyurur mu?…

Karaköy Balıkçısı, 1923 yılında Hüsamettin Doğan tarafından Karaköy’deki Grifin Han’ın giriş katında kurulmuş. Hüsamettin Bey’in bir Rum ortağı varmış. Hüsamettin Bey öldükten sonra oğlu Necmi Doğan işletmeye devam etmiş. Necmi Bey de 1989’da kendini emekliye ayırıp Datça’ya yerleşince, bu tarihi mekânın kapanmasına razı olmayan Hakan Özkaraman devralmış, kendisi binanın mülk sahibi. Mekân ilk açıldığı yerde hizmete devam ediyor.

Hakan Bey aslında bir rulmancı, ancak yemek yapmak hobisiymiş. Türkiye’de ve dünyanın birçok yerinde incelediği yemek ve işletmelerden öğrendiklerini bugün mekânında sergiliyor. 1979 yılında Londra da degüstasyon eğitimi almış. Bir gurme kadar damak lezzetine sahip. Ayrıca kendi üretimi şarap ve kanyakları mevcut.

Mekân 2006 yılında Herald Tribüne gazetesinde, yine aynı yıl New York Times’da tam sayfa yer almış. Balık çeşitleri eski usulle, karatahtaya tebeşirle yazılarak ilan ediliyor. Yemekten sonra helva yemek ise adet olmuş. Karaköy Balıkçısı sadece öğlenleri hizmet veriyor ve alkol yok. Rezervasyon kabul edilmiyor. Akşam da hizmet verilmesi için talep gelince, 2008 yılında Grifin Han’ın en üst katında Grifin Balık adıyla, aynı menü ve usulü korumak şartıyla, birkaç çeşit meze eklenerek yeni bir mekân açılmış. Buranın tabakları İtalya’da elde yapılmış. Üst katta manzarası inanılmaz bir teras var. Bu terastan 3000 yıllık tarihi yarımada panoramik olarak izlenebiliyor.

Hakan Bey Tarihi Karaköy Balıkçısı’nı devraldıktan sonra menüyü ve ambiyansı aynen korumuş, ancak malzeme kalitesini arttırmaya çalışmış. Evine aldığı malzemenin aynısını buraya da almaya başlamış. Yurtiçi ve yurtdışında gittiği lokantalardan esinlenerek, her gittiği yerin en güzel yemek ve pişirme tekniklerini alarak bugünkü mönüyü oluşturmuş. Ama Karaköy balıkçısının spesiyallerini hiç değiştirmemiş. Örneğin kağıtta levrek ve balık çorbası hala menünün lokomotifleri.

Mekânda kullanılan ürünler hep doğal. Karides bile asla dondurulmuş kullanılmıyor. Zeytinyağı Burhaniye’den geliyor ve keçeden süzme yağ kullanılıyor. Az sayıda meze var, ama çok lezzetliler. Patlıcan salatası Hakan Bey’in annesinin tarifiyle hazırlanıyor.

En eski personeli 22 yıldır burada çalışan aşçı başı Muharrem Karadağ.

Hakan Bey’in bir başka mekânı Maslak’taki Sunroof Restaurant.

Adres:

Tersane Cad. Kardeşim Sok. No: 30 Karaköy İstanbul

Tel: 0 212 24340 80

www.karakoybalikcisi.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here