safa meyhanesi
1953 yılı dükkanın önü

İnat uğruna meyhaneci olmuş…

Safa Meyhanesinin tarihinin 140 yıl öncesine dayandığı, hatta İstanbul’un en eski meyhanesi olduğu rivayet ediliyor. Ancak kesin olarak bilinen başlangıç tarihi 1948. Açıldığı günden bu yana üç defa yangın atlatmış, üç defa küllerinden Zümrüdü Anka gibi yeniden yaratılmış.

Safa’nın kurucusu 1913 doğumlu Süleyman Kızıltay. Ataları Arnavutluktan gelme. Süleyman Kızıltay bu işe başlamadan önce deri fabrikasında ustabaşıymış. Sonra sendika işleri yüzünden hem işverene hem de işçilere kızarak o işi bırakıp kahvehane işletmeye başlamış. Safa’nın olduğu mekan o yıllarda da meyhane, kahvehanenin  devamlı müşterisi İnekçi Ali Bey de meyhanenin mülk sahibiymiş. Mekânın son işletmecilerinden memnun olmayınca bu işyerini Süleyman Kızıltay’a teklif etmiş. Süleyman Bey “Yapabilir miyim yapamaz mıyım” diye düşünürken, etraftan “Sen bu işi yapamazsın” demişler. Bunun üzerine oğlu Arif Kızıltay’ın deyimiyle ”Arnavut inadı” tutan Süleyman Bey bu işe başlamış. Kapıya da “İçkili Lokanta No. 169 Süleyman Kızıltay” yazan bir levha asmış. Safa, Arapçada eğlenme anlamına geldiği için mekânın adını sonradan “Safa Meyhanesi” koymuşlar.

Süleyman Bey’in oğlu 1940 doğumlu Arif Kızıltay daha 10 yaşlarındayken mekâna gelmeye başlamış. Babası ona çiroz hazırlama görevi verirmiş. O yıllarda dükkânda mermer masalar kullanılıyormuş ve müşteriler yakın bölgelerde oturanlarmış.

Arif Bey bir sebepten babasıyla tartışınca 1970-1995 yılları arasında mekândan ayrı kalmış. Başka işlerle uğraşmış. 1995’de babası onu geri çağırmış ve o günden beri dükkanın başında. Süleyman Kızıltay 1997’de vefat etmiş.

Mehmet Orhan Özer, Arif Bey’in kız kardeşinin eşi. Mekânı halen birlikte işletiyorlar. Bir gün biri, bir gün diğeri mekânı bekliyor. Food And Wine Dergisi tarafından, Dünyanın 40 ayrı kentinde gidilecek restaurantlar listesinde İstanbul’da tavsiye edilen 6 Restauranttan birisi seçilmiş. Süleyman Bey ve Arif Bey koyu Fenerbahçeli olduğu için dükkânın duvarları Fenerbahçe posterleri ile kaplı. Birçok dizi, klip, film burada çekilmiş.

Servis 12.00’de başlıyor, 24.00’de bitiyor. Safa Meyhanesi, Ramazan süresince ve kandillerde kapalı.

Adres:

İlyasbey Cad. No: 169 Yedikule İSTANBUL

Tel: 0212 5855594

www.tarihisafameyhanesi.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here