parlak restaurant

Kulaklı çorba var mı?…

Parlak Restaurant, 1954 yılında Mustafa Parlak tarafından açılmış. Mustafa Bey soyadını lokantanın ismi olarak kullanmış. Asıl mesleği ayakkabıcılık olan Mustafa Parlak, lokantayı önce çorbacı olarak açmış. Meslekten olmayan birinin bir lokantayı bu kadar yıl ayakta tutması nadir görülen bir başarı hikâyesi. Mustafa Bey 1982’de ölmüş. Daha sonra işletmeyi oğlu Güray Parlak devam ettirmiş. Güray Bey halen mekanın başında.

Mekân, Zincirlihan isimli 200 yıllık bir hanın içinde kurulmuş. Hala ilk kurulduğu yerde hizmet veriyor. Hanın bir odasında çorbacı olarak başlayan lokanta, şu an hanın çok geniş ve nostaljik, bahçeli büyük bir alanına yayılmış durumda.

O zamanlar çorba büyük bakır kâselerde servis edilirmiş. Zincirlihan, zamanın hem alışveriş merkezi olarak hem de konaklama için kullanılılan mekanıymış. Hanın bulunduğu bölge olan Kalekapısı 600 yıllık bir geçmişe sahip. Düğün alışverişi burada yapılırmış. En ünlü avukat, en ünlü muhasebeci, avizeci, ayakkabıcı, en büyük esnaf kahvesi, gazozhane, değirmen, halıcı, kısaca bütün iş kolları hep buradaymış. Yani burası Antalya’nın ticaret merkeziymiş. Handa ve Kalekapısı’nda Ahilik geleneğinden dolayı mekânların kapısı bile kilitlenmezmiş. Mustafa Parlak’ın karısı konserve ve turşuları evde özenle hazırlar, konserveleri yapar, örtüleri yıkarmış. Tam anlamıyla bir aile işletmesiymiş.

Günümüzde Parlak Restaurant’ta her günün özel specialleri var. Hem çorba hem yemek olarak geniş bir menü var. Ayrıca, birbirinden lezzetli ot mezeleri yapılıyor. Hürriyet gazetesi tarafından yapılan oylamada ” Türkiye’nin en iyi 10 ot mezecisi” dalında ödül almış bir mekan burası. En iyi patlıcan yemeği dalında ise 2 kez ilk 10 içinde yer almış. Diğer dallarda da ödülleri var.

Baba Mustafa Parlak 60’lı yılların başında Almanya’ya ziyarete gide. Orada tavuk pişirilmesinin makinada çevrilerek yapıldığını görür. Türkiye’ye gelir, 60’ların sonunda bunu özel havuzunda, kömürde çevirerek farklı bir yorumla başlatır. Türkiye’de ilk kömürde pilici tattıran lokanta Parlak olur. Zamanla bu lezzet tutulur, bütün Türkiye’ye yayılır, aranan hale gelir. Hala elle çevrilen bir ızgaraları mevcut. İşin orijinalliğini bozmamak için elektrikli çevirme makinesine geçmemişler.

Parlak Restaurant’ta ayrıca Türk mutfağının yaklaşık 20 çeşit yemeği günlük olarak pişiyor. Tüm ızgara çeşitleri, yöresel lezzetler, özellikle bu yörede çok sevilen mumbar devamlı menüde mevcut.

Servis öğle 12.00’da başlıyor, akşam son müşteri gidene kadar devam ediyor.

Adres:

Kazım Özalp Cad. Zincirli Han No: 7 Kalekapısı Antalya
Tel: 0 242 241 91 60

Lara şubesi:

Çağlayan mah. 2020. Sok. No:4/1
LARA – ANTALYA
Tel: 0 242 241 65 53

www.parlakrestaurant.com.tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here