hüsnüniyet lokantası

Bu kadar ucuza bu lezzet…

Yugoslavya’nın Piriştina kentinden göç ederek Bilecik Pazaryeri’ne yerleşen Faik Kök daha sonra oradan Eskişehir’e gelmek zorunda kalmış. 1940 yılında İstiklal mahallesi Konuk sokakta bir lokanta açmış. Çok iyi niyetli bir insan olduğu için lokantasının adını Hüsnüniyet Lokantası koymuş. Sabahları çorba, öğlenleri sulu yemek temel mönüyü oluşturmaktaymış. Mekan, Eskişehir’in köylerinden alışveriş için şehre gelen çiftçilerin kaldığı hanlara yakınmış, bu yüzden müşterilerinin çoğu bu köylülermiş. Zaman içinde Faik Bey’in oğlu Harun Kök yetişmiş ve birlikte çalışmaya başlamışlar. Harun Bey’den sonra bayrak, üçüncü kuşaktan Süleyman, Ahmet, Celil, Raif Kök tarafından dalgalandırılmakta. Dördüncü kuşak ise işin içinde yetişiyor: Faik, Harun, Yasin, Burak Kök. Ataları ve lokantanın kurucusu Faik Kök 1975’de vefat etmiş.

70 yıldır aynı dükkanda hizmet veren Hüsnüniyet Lokantası halen memur, köylü, öğrenci ve esnafın hesaplı ve lezzetli yemek için tercih ettiği bir mekan. Lokantayı açtıklarında duvarlar kerpiç, dekor ise ahşap ağırlıklıymış. Bugün kerpiç duvarın yerini beton almış ama lezzetler aynı kalmış. Ailenin en önemli özelliği birbirlerine ve müşterilerine olan düşkünlükleri ile hep gülen yüzleri. İşletmeci olarak kalabalık olmalarına rağmen, içlerinden biri birkaç gün dükkana gelmese müşteriler onun yokluğunu fark edip, “Neredeydin?” diye sorarlarmış.

En eski personel 35 yıldır mutfakta çalışan Fehmi Umut, çalışanların en yenisi 14 yıllık.

Mekanın ikinci şubesi Eskişehir Köprübaşı mevkisinde. Burası ağırlıklı olarak öğrencilere hizmet veriyor. Menü ve yapılan yemekler de ona uygun seçilmiş. Daha az yağlı yemekler yapılıyor ve isteyene tabldot veriliyor. Bursa’da da şube açmayı düşünüyorlar.

Hüsnüniyet Lokantası sabah 4.30’da 6 çeşit çorbayla açtığı servisini öğleyin 35-40 çeşit sulu yemekle zenginleştiriyor. İşkembe ve ayak paça çorbaları çok meşhur. Servis akşam 21.00 e kadar sürüyor.

Adres:

İstiklal Mah. Konuk Sok No: 15 Eskişehir

Tel: 0 222 2342993

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here