tarihi ali baba balık lokantası
Bütün aile

Palabıyık Ali Baba berberken balıkçı oldu…

Lokantanın kurucusu Ali Azveren, namı diğer Palabıyık Ali Baba Balkanlardan göç ederek Kireçburnu’na yerleşmiş ve berberlik yapmaya başlamış. Cumartesi, pazar günleri dükkanın bahçesine pikniğe gelen Gayrimüslim vatandaşlarımızın, kendilerine özgü şiveleri ile, ”Kuzum, burada bir balık pişirsek, müsaade eder misin?” diye ricada bulunmaları üzerine önce mangal ve masa vererek işe başlamış. Sonra bakmış ki bu iş berberlikten daha fazla kazandırıyor, 1920 yılında Alem Gazinosu adıyla lokantacılığa adım atmış.

Zamanla dükkanın önündeki deniz doldurulunca şimdiki otoparkın olduğu yeri de almış ve mekanı genişletmiş. Ali Baba 1972 yılında vefat etmiş. Beraber çalıştığı garson ve komilerin büyük bir bölümü neredeyse ikinci emekliliklerine yaklaşmalarına rağmen çalışmaya devam etmekteler. Mesela işletme müdürü Hakkı Uygur 43 yıldır, servis şefi Halil Uygur 42 yıldır, yardımcısı Halit Arslan 26 yıldır, aşçı Atıf Demir 27 yıldır, aşçı Tuncer Yıldız 25 yıldır burada çalışmaktaymış.

Ali Baba vefat edince mekan veraseten kardeşleri Sabiha Talay, Kazime Akalın ve yeğeni Hüdeverdi Talay’a intikal etmiş. Onlar ataları olan Ali Baba’nın anısını yaşatmak için mekanın adını Tarihi Ali Baba Lokantası olarak değiştirmişler. Sabiha ve Kazime Hanım vefat edince işletmeyi Hüdaverdi Talay ve ortakları Güngör Akalın, Gülbin Taşkıran,Tamer Tulgar ve Taner Talay işletmeye başlamış ve bugüne kadar devam ettirmişler. Mekanın sadece sahipleri değil, çalışanlar, müşteriler, hatta tedarikçileri bile babadan oğla geçen bir ilişkiyi sürdürüyorlar.

Adres:

Kireçburnu Cad. No: 20-22 Sarıyer İSTANBUL

Tel: 0 212 2232525

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here