paçacı şaban
Şaban Usta çorba kazanı başında

1950 yılında Kalekapısı’nda kurulan Paçacı Şaban, şöhretini günümüze kadar devam ettirmiş küçücük bir aile işletmesi. Kalekapısı’ndaki ilk işletmeden sonra mekân Çınaraltı’na taşınmış. Orası yıkılınca Tahılpazarı’ndaki bugünkü yerine gelmiş. Şaban Yorgancı, önce Korkuteli ve Finike’de lokantalarda çalışmış. Daha sonra Adil Usta’dan paça çorbası yapmayı öğrenmiş ve zamanla bu işte iyice ustalaşarak bugünlere aynen iletilen lezzeti yaratmış. 1995 yılında kendini emekliye ayırarak işi oğlu Faruk Yorgancı’ya devretmiş.

faruk yorgancı usta
Faruk Yorgancı

Şaban Usta 2013 yılında vefat etti. Faruk Yorgancı, babasından devraldığı bayrağı aynı titizlikle Tahılpazarı’ndaki küçücük dükkânında dalgalandırıyorken 2017 yılında acı bir trafik kazasında hayatını kaybetti. Bu olaydan sonra mekan 3 ay kadar kapalı kalmış. Daha sonra Faruk Usta’nın oğlu Tolgahan ve kızı Melike, akrabaları olan Mutlu Özden’le beraber mekanı yeniden açmışlar. Yine burada yetişmiş olan Hüseyin Usta tezgaha geçerek bu lezzetin sürmesini sağlamışlar.

kelle paça
Simitli Paça Çorbası

Mekânda kelle paça, ayak paça ve beyin paça çeşitleri mevcut. Fakat en önemli special “Simitli Paça Çorbası”. Yanında ekmek yemeye gerek kalmıyor. Eskiden çorba sadece sabah içilirdi. Şimdi 24 saat içiliyor.

İşletmenin bunca yıldır ayakta kalmasının sırrının Şaban Usta’nın yemeyeceği ürünü müşteriye vermemesinde yattığını söylüyor Faruk Yorgancı. Daha doğrusu ben 2010 yılında görüştüğümde öyle söylemişti. 1962 doğumlu Faruk Usta 8 yaşından itibaren babasının yanına gelip gitmeye başlamış ve ustalığı öğrenmiş son derece mütevazı bir insandı. Nur içinde yatsın.

paçacı şaban 3. kuşak
Tolgahan Yorgancı

Antalya’nın en eski ve en ünlü lokantalarından olan 7 Mehmet’in sahibi Mehmet Bey’le bu kitap için konuşurken, 7 Mehmet lokantasının kurucusu olan dedesinin bir ara hastalandığını, doktorların pek ümit yok dediklerini, ama 7 Mehmet Usta’nın ümidini kaybetmeyip, ”Bana Şaban Usta’nın paça çorbasından bir tencere getirin,” dediğini, o çorbayla birkaç gün sonra ayağa kalktığını, hatta 20 yıl daha yaşadığını öğrendik. Paça çorbasının ağır bir yemek olduğu düşünülür ve sağlığa zararlı sanılır. Bu hikaye ve Şaban Usta’nın halen 85 yaşına kadar son derece sağlıklı yaşadığı göz önüne alınırsa, bu iddianın yanlışlığı ortaya çıkıyor. Aslında paça çorbası içerdiği jelatin maddesi sebebi ile kemiklerin gelişmesi ve güçlenmesi için çok önemli bir madde.

paça çorbası

Faruk Usta kendisine gelen yeni şube tekliflerini hep reddetmiş. Aynı kaliteyi yakalayamayız diye düşünüyordu.  Bakalım çocuklar ne yapacak? Bir kemik suyu fabrikası kurmayı düşünüyorlar. Mekân pazar günü ve bayramlar hariç her gün 06.00-20.00 arasında hizmet veriyor.

Adres: Tahılpazarı Mah. 457 Sok. Hurmalı İşhanı

No: 14/B Muratpaşa – Antalya

Tel: 0 541 487 74 84 – 0 539 367 50 94

İnstagram: @pacaci.saban

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here