lale işkembecisi

İşkembede “Lale Devri”…

Lale İşkembecisi 1960’da Hüseyin Özer tarafından Beyoğlu Büyükparmakkapı Sokak’ta kurulmuş. O yıllarda işkembeciler genelde salaş yerlermiş. Hüseyin Bey şık bir işkembeci açarak bu alanda Lale Devrini başlatmak istemiş ve mekanın adını bu yüzden “Lale İşkembecisi” koymuş. 1966’da Baki Akkaya burayı devralmış. Baki Bey’in oğlu, mekanın bugünkü işletmecisi Vedat Akkaya ile Hüseyin Bey’in amcaoğlu eski milletvekili Osman Özer’in kızı evliymiş. Ailenin kökeni Arnavutluk. Baki Akkaya 1913’de İstanbul’a göç etmiş ve Sirkeci’de ciğercilik yapmaya başlamış. Ciğerci Baki Bey olarak tanınırmış. 2000 yılında vefat etmiş.

O zamanlar Beyoğlu’ndaki kulüplerden ve gazinolardan çıkanlar geceyi Lale İşkembecisinde noktalarmış. Hatta Balarısı Yalçın, eşi Lale Belkıs’a evlenme teklifini burada yapmış. Bugün de geç saatlerde gece kulüplerinden çıkanlar, sabahları ise çalışanlar Lale’ye büyük ilgi gösteriyor. Lale’nin şimdiki yeri Tarlabaşı Bulvarı’nda, aslına sadık kalınarak onarılmış 300 senelik bir binada.

1980’lerde de Vedat Bey mekânı babasıyla birlikte işletmeye başlamış ve bu günlere getirmiş.

Lale İşkembecisinin başarı sırrı hijyenmiş. Vedat Bey kendisi için “Hijyen delisiyim,” diyor. İşkembe çorbasını kesinlikle kostikle değil, sıcak suyun altında bıçakla kazıyarak temizliyorlar. Vedat Bey evde hazırladığımız işkembeyi bir kere kaynatıp o suyu dökmemizi tavsiye ediyor.

Vedat Akkaya aynı zamanda 1987’den beri yurtdışına ve Metro, Migros gibi marketlere gıda ithalatı yapıyor. Lale, Vedat Bey’in zamanının çoğunu alıyormuş, ancak baba yadigarı bu mekanı ve bu mekanın kendisine toplum içinde sağladığı prestiji çok seviyormuş. Vedat Bey’in kızı Yeliz üçüncü kuşak olarak yetişiyor.

İşletmenin en eski elemanı Bekir Yılmazer 40 yıldır burada çalışıyor.

Mekânın en önemli spesiyali damar tuzlama. İşkembenin üzerinde yer alan damar kısmından yapılıyor. Ayrıca kuzu paça ve kellesinden yapılan kelle paça, kokoreç ve yarımbaş diye tabir edilen kuzu başı da diğer ürünler. Lale haftanın yedi günü 24 saat açık. Vedat Akkaya mekanlarının 47 yıldır hiç kapanmadığını ve dükkanın anahtarının olmadığını söyledi. İkinci şube Caddebostan’da, Me Gusta adında farklı konseptte bir restaurantları daha var.

Adres:

Tarlabaşı Bulvarı No: 13 Beyoğlu İstanbul

Tel: 0 212 2526969

www.laleiskembecisi.com.tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here