köşkeroğlu restaurant baklava

Prens mi güzel, gelin bohçası mı?…

Firma 1946 yılında Hacı Mehmet Ali Kaya tarafından, Gaziantep’te ‘Altın Tel Baklava ve Kadayıfları’ adıyla kurulmuş. Hacı Mehmet Ali Kaya kışın tatlıcılık, yazın kebapçılık yapıyormuş. O yıllarda küçük şehirlerde genellikle kasap, kebapçı ve tatlıcı bir bütünmüş, ayrıca bir tatlıcı yokmuş. Herkes hem kebap hem tatlı satarmış. Nüfus artınca önce kasaplar, sonra tatlıcılar ayrı dükkân açmışlar. Evlerde baklava yapılmazmış. Baklava alacak olan bir tabak getirir, ona tatlıyı koydurup gidermiş. O yıllarda hanımlar kebapçıya götürülmezmiş, o yüzden herkes evinde kebap yapmayı bilirmiş.

Süleyman Kaya 1956 doğumlu. Babasının lokantasına daha emeklerken gitmeye başlamış; doğuştan lokantacı. Gaziantep’teki dükkân 5 kardeşe yetmemeye başlayınca 1985 yılında İstanbul’a gelmişler. Karaköy’e İstanbul’daki ilk şubelerini açmışlar ve Köşkeroğlu adını kullanmaya başlamışlar. Köşker, ayakkabı ustası demekmiş. Köşkeroğlu ismi, dedelerinin ayakkabı ustası olması sebebi ile onun ismini yaşatmak istemeleri düşüncesinden ortaya çıkmış.

İşletmenin felsefelerinden biri: ‘ürünün aslını bozmadan geliştirmek’. Süleyman Kaya lokantasında teknolojiyi olabildiğince kullanıyor. Servis, mutfak ve kasa birbirine bilgisayar ağı ile bağlı. Bu sayede servis hiç aksamıyormuş. Bir başka felsefe ‘standardizasyon’. Bu yüzden kebapların hepsi tartılarak hazırlanıyor. Etler mutlaka kuzudan hazırlanıyor ve et Gaziantep’ten geliyor. Süleyman Kaya’nın en büyük hayallerinden biri lokanta sektörüne kalifiye personel yetiştiren bir okul kurmak. Vizyonu çok geniş. Bu meslekten kazandığını bu mesleği öğrenmek isteyenlere yatırmak istiyor.

Şu anda ikinci kuşak iş başında. İstanbul’da yönetim Süleyman, Ömer ve Cengiz kardeşler arasında paylaşılmış. Lokanta, ağırlıklı olarak öğleyin hizmet veriyor. Ancak akşam servisi de mevcut. Baklavayı elde yapıyorlar ve koyun sütünden yapılma tereyağı kullanıyorlar. Mekânın spesiyallerinden biri ‘prens’ ismi verilen bir tür baklava. Bir diğeri ‘gelin bohçası’. Burma kadayıf ise babalarının icadıymış. Bu kadayıftan ABD Cumhurbaşkanı Kennedy’ye göndermiş, Kennedy ise ona bir hatıra dolmakalem göndermiş. Hacı Mehmet Ali Kaya halen hayatta.

Başarılarının sırrını üstün kalite, malzeme seçimindeki titizlik, temiz işçilik ve yılların verdiği tecrübe olarak özetliyorlar. İstanbul’da şu anda Karaköy Merkez, Karaköy Şube, Merter Şube ve Topçular Şube, Atatürk Havaalanı Dış Hatlar Şube olarak beş ayrı yerde hizmet vermekteler.

Adres:

Mumhane Cad. Kat Otoparkı Altı No: 2/2 Karaköy İstanbul

Telefon: 0 212 2431591

www.koskeroglu.com.tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here