ali baba kebap salonu

Ali Baba Kebap Salonu’nun kurucusu Ali İyigökler 1943’te Konya’da dogdu. 10 yaşındayken çırak olarak kebapçılığa adım attı. Sıfırdan ve çok genç yaşta başladığı kebapçılığı bütün incelikleri ve detaylarıyla öğrenerek usta oldu. Çalışkanlığı sayesinde hem mesleği çok iyi öğrendi hem de ustalarına kendini çok sevdirdi. 1974 yılında kendi kebapçı lokantasını açtı. Bugün gerek Konya halkı gerekse Konya’ya gelen yerli ve yabancı turistler tarafından çok beğenilen ve ziyaret edilen bir marka haline dönüştü. Ali usta günümüzde de büyük bir zevk ve aşkla Ali Baba Kebapta, fırının başında oğlu İbrahim İyigökler ile birlikte kebap pişirmeye devam ediyor.

1974 yılından beri, başta kullandığı et ve diğer yardımcı malzeme kalitesini hiç bozmayan Ali Baba Kebap Salonu aynı yerinde hizmete devam ediyor.

Konya Fırın Kebabı

Konya fırın kebabının tarihi Selçuklu İmparatorluğuna dayanmaktadır.  Özellikle Hz. Mevlana’nın eserlerinde Fırın kebabının bahsi geçer. Fırın kebabı kuzu ve koyun etiyle yapılabilir. Ama en güzel fırın kebabı kuzu etinden yapılır. Tabi her mevsim kuzu bulunmadığı için bahardan yaz ortasına kadar olan dönem en iyi kebap dönemidir.

Fırın kebabı kuzunun tamamı ile yapılabilirse de aslında en çok ön kol ve kaburga etleri gerekli hazırlıklardan sonra etler büyük bir bakır leğene konur. Taş fırında mümkünse meşe odunu ile pişirilir. Pişme süresi 5 – 6 saat sürer. Bu süre sonunda 3 kg et epey fire vererek 1 kg kebaba dönüşür. Müşterinin isteğine göre 100-500 gram arası et servis edilir. Konya kebabının eşlikçisi kuru soğandır. Konya kebabının en önemli ritüellerinden biri de yerken çatal kullanılmaması ve elle yenmesidir.

Adres: Şems-i Tebrizi Mah. Şeref Şirin Sok. No: 5/A                 KONYA

Tel: 0090 332 351 03 07

www.alibabafirinkebap.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here