ayaspaşa rus lokantası
Madam Lucy

Rahşan! Benimle evlenir misin?…

Bu sayfada iki lokantanın ayrı ayrı başlayıp sonradan kesişen tarihi hikayelerini anlatacağız. Çünkü bu iki lokantanın başlangıçları farklı olsa da, yolları, mönüleri, en önemlisi işletmecileri bir. Bu işletmelerle birlikte Cemal Ok’un hikayesini de anlatacağız.

Alman Rudolpf Fischer, 1931 yılında, Bağdat’a göç ederken uğrayıp, çok beğendiği İstanbul’a yerleşmeye karar verir. Fischer Restaurant, İstanbul Tünel’de, Bay Fischer tarafından, lokanta ve birahane olarak açılır. Sadece Alman mutfağından değil, dünya mutfağından da özel tarifler sunarlar ve kısa sürede İstanbulluların sevgilisi olurlar. Bir süre sonra Galatasaray Lisesi’nin karşısına taşınırlar ve Sedat ve Bilal Bey’le ortak olurlar. Yönetim Bay Fischer’in kızı Madam Fischer’e geçer. 1967’de Madam Fischer ve Bilal Bey İngiliz Konsolosluğu’nun karşısına taşınırlar. 1977’de burayı da kapatırlar. Cemal Ok 1974-1977 yılları arasında burada çalışır. 1983 yılında Cemal Ok, Fischer Restaurant’ı ‘C-Fisher’ adıyla Gümüşsuyu’nda yeniden açar. Bunu duyan Madam Fischer önce çok kızar ama mekana gelip yemek yiyince çok beğenir ve Cemal Bey’e, “Adımı ve yemeklerimi yaşat” dileğiyle, eksik olan “c” harfini hediye eder. Bugün Fischer Restaurant kapanmış durumda ancak eski yerinde yeniden açılması için hazırlıklar başladı.

Ayaspaşa Rus Lokantası ise 1943 yılında, Macar göçmeni Judith Krischanovski (Madam Lucy) ve eşi Beyaz Rus Boris Krischanovski tarafından Gümüşsuyu’nda halen hizmet verdiği yerde kurulmuş. 6-7 Eylül olayları yüzünden ismi Ayaspaşa Lokantası olarak değiştirilmiş fakat devamlı müşteriler hep Rus lokantası olarak bilmiş.

Cemal Ok 1965-1969 yılları arasında burada çalışmış. Daha sonra Madam Lucy, kocası ölünce Stelyo isminde birini ortak olarak almış. 1977’de Cemal Ok Fischer Restaurant’tan ayrılınca, yeniden Ayaspaşa Rus Lokantasında çalışmaya başlamış. 1979’da Stelyo Yunanistan’a dönmüş ve mekanı Cemal Ok devralmış. 1984’de de Madam Lucy vefat etmiş.

Rahmetli Başbakan Bülent Ecevit, eşi Rahşan Hanım’a burada evlenme teklif etmiş.

Mekanın şnitzel, mantarlı fleminyon, şatobiryan gibi spesiyalleri mevcut. Başarı sırrı temizlik, güler yüz ve müşteri odaklı hizmet. 

Servis saat 12.00’de başlıyor, akşam 22.00’de mutfak kapanıyor.

Ayazpaşa Russian Restaurant:

Gümüşsuyu Mahallesi,
İnönü Cd. Ankara Palas Apt.
D:59/A, 34437 Beyoğlu/İstanbul

Tel: 0 212 2434892

www.ayaspasaruslokantasi.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here