öz kilis kebap

7 masalı lokanta…

1953 yılında Mehmet Satman tarafından Sirkeci’de kurulan işletme 1982 yılında Fatih’teki yerine taşınmış ve o günden beri aynı yerde hizmet vermekteymiş. Mehmet Satman, Mayıs 2009’da ölmüş. Şimdiki işletmecilerden Hasan Küçükoğlu 1988 yılında işletmeye ortak olmuş. Daha sonra Mustafa Dağcı’yı 1990 yılında yanlarında çalışırken dürüstlüğünden etkilenerek ortak olarak almışlar. Hasan Usta aslen kasap, 8 yaşından 18 yaşına kadar kasaplıkla uğraşmış, 18 yaşından sonra lokantacılığa başlamış. Değişik yerlerde kebap ustası olarak çalıştıktan sonra Öz Kilis’e ortak olmuş. Hasan Usta oğlunun bu işi yapmasını istemiyor. Çünkü lokantacılığı çok sevmesine rağmen sürekli işin başında olmak gerekliliğinden dolayı aile hayatının olmadığını düşünüyor. Üç ortak birlikte çalışırlarken işletmeyi eski usul sürdürmek isteyen Mehmet Satman, işletmenin kan kaybetmeye başladığını görünce ortaklarının dekoru modern hale getirelim daha hijyenik olur önerisini kabul etmek zorunda kalmış. Lahmacunu İstanbul’a getirmiş olan bu işletme o tarihten sonra yavaş yavaş tanınmaya başlamış. Bugün Hıncal Uluç, Abdurrahman Yıldırım, Ahmet Nazif Zorlu mekânın devamlı müşterileri. Duvarlarda müdavim ünlülerin resimleri mevcut.

Lokanta uzun süre “7 masalı lokanta” olarak bilinmiş medya camiasında. Bugün alt katta 8 masa var. Üst katı da hizmete açmışlar, buna rağmen bazen kapıda sıra beklemek gerekiyor. Mekânın spesiyal ürünleri başta incecik lahmacun olmak üzere, oruk kebabı, Kilis tava, küşneme şiş, şivediz çorbası, frik pilavı, lebeniye çorbası, içli köfte. Hasan Usta saatte 180 içli köfteyi elde yapabiliyormuş. Kebabın terbiyesinde zahter denen, kekik benzeri, yöreye özgü bir baharat kullanıyorlar.

Mekânın başka bir şubesi yok. ”Taş yerinde ağırdır” diye düşünüyorlarmış bugüne kadar. Ancak bugünlerde ikinci bir şube için planlama yapıyorlar.

Hasan ve Mustafa Usta başarılarının sırrını dürüstlük ve çalışkanlık olarak ifade ediyorlar. Müşterilerinin sadece Kilislilerden oluşmadığını, her yöreden müşterileri olduğunu, yöresel Kilis yemeklerini daha hafifleterek herkesin yiyebileceği kıvama getirdiklerini, dolayısı ile başarı sırlarından birinin de bu olduğunu söylüyorlar. Servis 12.00’de başlıyor, 21.30’da bitiyor.

Adres:

Hırka-i Şerif Cad. Bedrettin Simavi Sok. No: 5 Fatih İstanbul

Tel: 0 212 5234457

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here