ömür lokantası

“Ömür’de karışık ızgara yenir”…

Atatürk’ün de akrabası olduğu rivayet edilen Selanik kökenli Ahmet Evran, oğlu henüz üç yaşındayken Edremit’e yerleşmiş. Selanik’teki mesleği yoğurtçuluk olduğu için burada da aynı işe devam etmiş. Oğul Şaban Evran, baba mesleğinin yanı sıra, 1924 yılında, kendi yaptıkları yoğurt ve  peynirle birlikte köfte de yapıp sattığı bir dükkan açmış. Ömürlü olsun diye lokantaya Ömür adını koymuş. Hatta ailenin soyadı Evran olmasına rağmen bugün Edremit’te “Ömürler” adıyla anılmaktalar. Zamanla menüye ızgara çeşitleri ve tencere yemekleri eklenmiş. 1979’da kendi mülkleri olan bugünkü dükkana taşınmışlar.

Şaban Usta çok eli açık bir insanmış, para verenden alır vermeyenden almazmış, bu yüzden maddi durumu pek iyi değilmiş, dolayısı ile lokantayı da pek geliştirememiş. Şaban Usta’nın oğlu üçüncü kuşak Mehmet Evran 1931’de doğmuş, lokantada yetişmiş. Askerden dönünce işi o ele almış. Lokantanın asıl gelişimi ve adını duyurması bu dönemde olmuş. Mehmet Bey çok çalışkanmış. Oğlu Şadan Bey’in deyimiyle “kendine acımaksızın” çalışırmış. Edremit’te çok sevilen, önce personelini sonra müşterilerini çok seven önemli bir şahsiyetmiş. Edremit’te her tür sosyal etkinlikte adı olan birisiymiş. Başkanı olduğu dönemde Edremitspor, bölgesinde çok önemli başarılar elde etmiş. 1994’de genç yaşta vefat etmiş. Bugün işletme dördüncü kuşak Ahmet ve Şadan Evran yönetiminde.

Evran Kardeşler 2002 yılında Akçay’da ikinci şubeyi ve 2004 yılında yine Akçay’da Ömür Oteli açmışlar. Ailenin beşinci neslini eğitime yönlendirmişler. Eğitimlerinden sonra işletmeyi kurumsal hale getirmelerini bekliyorlar.

İzmir ve Çanakkale’de de şube açmayı düşünüyorlar. Yemekler zeytinyağı ile yapılıyor. Lokantanın yoğurdu ve höşmerim tatlısı çok meşhur. En temel ürün karışık ızgara, hatta “Ömür’de karışık ızgara yenir” diye bir sloganları da var. Hala kapılarına gelen açları doyuruyorlar.

Izgara yanı sıra tencere yemekleri, özellikle kemiksiz olarak yaptıkları kuzu elbasan meşhur. Yemeğin yanında fesleğen soslu nefis bir salata ikram ediyorlar. En eski çalışan Ali Erdoğan işletme müdürü 28 yıldır burada. Et olarak Balıkesir İvrindi dana ve kuzusu kullanıyorlar. Servis sabah 06.00’dan,  23.00’e kadar.

Adres:

Menderes Bulvarı No: 1 Balıkesir Edremit

Tel: 0 266 3722626

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here