öz asmaaltı kebap

Kebap mı daha güzel, güveç mi?…

Süleyman Özsarıkçı 40’lı yıllarda Adana kebabının önemli ustalarından birisiymiş. Selim İncekaş ve bir hakim arkadaşı, birlikte lokanta açmaya karar vermişler. Usta olarak da Süleyman Özsarıkçı’yı düşünmüşler ve ona teklif götürmüşler. Süleyman Usta “Ortak olarak gelirim” diyince dükkanı onsuz açmışlar. Bir kaç ay geçmiş ama iş umdukları gibi gitmemiş. Bu defa Süleyman Usta’ya ortaklık teklif etmişler, Süleyman Usta da teklifi kabul etmiş. Eşi Saadet Hanım’ın bileziklerini satarak ortak olmuş. Bir yıl sonra Usta, eşinin bileziklerini iade etmiş. Bu arada ortaklardan Hakim Bey’in ilginç bir özelliği varmış, gittiği yerlerde bu tür işlerin kurulmasına önayak olur, sonra oradan ayrılırken de yerel işletmeciye işi devredermiş. Burada da aynı adet devam etmiş. Hakim Bey 1952’de tayin olmuş ve ortaklıktan da ayrılmış. Selim İncekaş da 70’li yıllarda vefat etmiş 1980’lere kadar eşi Feride İncekaş ortaklığı sürdürmüş. 1982’de hissesini devredip ortaklıktan ayrılmış. Böylece tüm işletme Özsarıkçı ailesinin yönetimine geçmiş. Süleyman Usta da 1991’de vefat etmiş.

Süleyman Usta her sabah 6.00’da dükkana gelir, eti, güveci, salatayı hazırlarmış. Saat 9.30 gibi bitişikteki hamama gider, güzelce yıkanır, biraz dinlenir, hatta bir saat kadar uyurmuş. Sonra dinç bir şekilde öğle servisine girer, öğleden sonra da komşu esnafla tavla oynarmış.

Müzeyyen Senar’ın da sıkı bir hayranıymış. O kadarki kızının adını Senar koymuş. Bir gün öğleden sonra Müzeyyen Senar lokantaya gelmiş. Getiren de Hasan Özçivi isimli, Süleyman Usta’nın çocukluk arkadaşı bir kemancıymış. Usta’nın Müzeyyen Hanım’ı çok sevdiğini bildiği için onu lokantaya özellikle, tanıştırmak için getirmiş. Süleyman Usta o sırada tavla oynuyormuş. Çocuklar, ”Müzeyyen Senar dükkana geldi” diye ustayı çağırmışlar, ama Süleyman Usta çok utangaç olduğu için dükkana gelip Müzeyyen Hanım’la tanışamamış. Sokağın köşesinden gizli gizli bakmış.

Süleyman Usta’nın  4 kız 4 erkek, 8 çocuğu var. Erkeklerin hepsi dükkanda çalışıyor. Üstelik hepsi de mutfak ustası; biri dönerci, biri pideci, biri kebapçı olarak yetişmiş. Ustalardan biri gelmese kardeşlerden biri hemen onun  yerini dolduruyor. En büyük kardeş Aycan, sonra Özcan, Ercan ve en küçük Özden. Aycan Bey güveci yapıyor, Ercan ve Özcan Beyler kebap ve pide ile ilgileniyorlar, Özden Bey ise kasaya bakıyor.

Lokantanın en önemli ürünü güveç. Türkiye’nin en iyi 10 güvecinden biri seçilmiş. Güvecin içine kuzu incik, yerli patlıcan, Kastamonu sarımsağı ve özel bir yağ koyuyorlarmış. Her biri 18 porsiyonluk taş kaplarda hazırlanıyor. Güveç haricinde kebap, pide ve döner mevcut.

Dışarıdan eleman almıyorlar, çıraklıktan kendileri yetiştiriyor. En eski personel Fesih Sarman 30 yıldır mutfakta çalışıyor.

Başka şubeleri yok ama Yeni Adana denilen bölgede bir şube açmayı planlıyorlar.

Servis sabah 11.00’de başlıyor, akşam 10.30’da bitiyor. Akşamları kebabın yanı sıra meze servisleri var. Özellikle humusları çok meşhur.

Küçüksaat Meydanı, Pazarlar Cad No: 9 Seyhan Adana

Tel: 0 322 3514028

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here