besler köfte
Atatürk'ün yemek yediği masa

İnegöl köftesinin mucidi lokanta…

Besler Köfte’nin kurucusu Mustafa Efendi 1842 yılında, Bulgaristan’ın Filibe şehrine bağlı Pazarcık kasabasında doğmuş. Aile mesleği olan kebapçılığa 15 yaşında başlamış. 25 yaşında Mükerrem Hanım’la evlenmiş ve altı çocuk sahibi olmuş. 1892 yılında Balkanlardan İnegöl’e göç etmiş. 1893 tarihinde meşhur ‘İnegöl Köftesi’ni Bursa-Ankara karayolu üzerinde bulunan çarşı içindeki dükkânında sunmaya başlamış. İnegöl ile özdeşleşen bu lezzetin adı daha sonraki yıllarda ‘İnegöl Köftesi’ olmuş.

1915 yılında işletmeyi Mustafa Efendi’nin oğlu İbrahim Besler yönetmeye başlamış. 1940 yılında kardeşi Mehmet Besler ile birlikte Bursa’da, Ahmet Vefik Paşa Tiyatrosu’nun aralığına bir şube açmışlar. İnegöl Köftesi’nin lezzeti bu dönemde çok ünlenmiş ve lezzeti dilden dile dolaşmaya başlamış. İbrahim Besler 1977 yılına kadar işinin başında müşterilerine lezzet sunmaya devam etmiş. Birçok ustaya el vermiş, onların kendi işyerlerini açmasına destek olmuş,  sanatını sadece kendisine saklamamış. İbrahim Besler’in 1977 yılında vefatının ardından, ocağa kardeşi Mehmet Besler geçmiş. O da 1997’de vefat etmiş. Sonrasında görev Mehmet Besler’in oğlu Haluk Besler’e devrolmuş. Haluk Besler’den sonra  aile şirketinin dördüncü kuşak işletmecisi olarak Mustafa Besler ile Yavuz Besler işi devralmış. Özetle, kuşaktan kuşağa ailenin hepsi bu lezzetin ünlenmesine katkıda bulunmuş. Bugün Besler Köfte markasının geleceği Mustafa Besler’in iki oğlu Müfit ve Mesut Besler’den soruluyor.

Müfit Besler’in oğlu İbrahim Melih Besler beşinci kuşak olarak yetişmekte.
İnegöl köftesi, Besler ailesi tarafından icat edilmiş.

Besler Köfte’nin % 70’i dana, % 30’u kuzu etinden meydana geliyor. Dana ve kuzuların erkek olmasına dikkat ediyorlarmış, çünkü dişiler doğum yaptığı için etin lezzeti erkek dana ve kuzu eti gibi olmuyormuş. Genellikle Ege yöresinin hayvanlarını tercih ediyorlar ve danada et kaburga kesiminden kullanılıyor. Köftenin yanında üzerine cibirka denen bir tür dağ kekiği serpilmiş zeytinyağı ve kızarmış ekmek ikram ediliyor. Bugün Besler Köfte’nin 3 şubesi mevcut.

Merkez:

Belediye Cad. No: 57 İshakpaşa Camii Civarı İnegöl  BURSA

Tel: 0 224 7152254

www.beslerkofte.com

KaydetKaydet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here