küşlemeci halil usta

1944 doğumlu Halil Usta 1972 yılında Gaziantep’te ilk lokantasını açtı. Mesleğe henüz 8 yaşındayken kasap çırağı olarak başladı. Daha sonra İstanbul’a giderek Çarşıkapı’daki Gaziantepliler Restaurant’ta çalışmaya başladı. Birkaç yıl birikim yaptıktan sonra memleketi olan Gaziantep’e dönerek Öcükoğlu Sokaktaki dükkanı satın aldı ve önceleri sadece sabahları çorba satmaya başladı. Hergün 1 çeşit çorba çıkarırdı. 2 ay sonra iş 10 katına çıkınca dükkanı büyüttü. Kebap, küşleme çeşitleri menüye ekledi. Halen aynı dükkanda hizmete devam ediyor.

En eski personel 35 yıllık Yalçın Öcal aynı zamanda damadı oluyor. Küçük damat da aynı işyerinde çalışıyor. Ekibin diğer üyesi İbrahim Halil Kör (Halil Usta’nın oğlu) çocukluktan beri Halil Usta ile birlikte çalışmaktadır.

salataKebaplarını erkek koyun etinin en taze yerlerinden seçip, marine ediyorlar. Servis genelde fiks menü formatında işliyor. Tercihi servis görevlilerine bırakmak buranın adeti. Ama isteyen özel sipariş de verebiliyor. Menüde bulunan kebaplar sade veya acılı olarak servis ediliyor. Kıyma kebabı, simit kebabı, kuşbaşı, bilhassa küşleme çok meşhur. Yemek, bakır kapta salata ile başlıyor. Yanında taze pide getiriliyor. Özel köy yoğurdundan yapılma köpüklü ayran servisi var. Kebaplar bakır ve çukur kaplarda servis ediliyor. Yemek yandaki açık bahçede baklava ve çay servisi ile sona eriyor.oğuz erkara

Küşleme nedir?

Küşleme kuzu bonfile olarak da bilinen, oldukça kıymetli bir et çeşididir. Küşneme dendiği de olur. Bir kuzuda sadece 2 tane bulunur. Omurilik boyunca uzanır. Boyu 17-18 cm, ağırlığı 120-130 gram kadar gelir.  İçinde hiç yağ ve sinir bulunmadığı için marine etmeye gerek kalmadan direk ızgara edilebilir. Çoğu kasap bu eti özel müşterilerine ayırır. Kebapçı Halil Ustaya Küşlemeci Halil Usta da denilmesinin sebebi belki de ülkemizdeki en meşhur küşlemeci olmasındandır.

Karşıyaka şubesi pazar kapalı. Diğer günler 11:00 – 17:00 saatleri arasında açık. Metro şubesi pazartesi kapalı. Diğer günler 11:00 ile 21:00 saatleri arasında açık.

Adres : KARŞIYAKA Tekel Cad. Öcükoğlu Sok. No:6 Şehitkamil Gaziantep
Telefon : +90 342 323 16 16

www.kebapcihalilusta.com.tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here