tarihi lokanta

Lokanta sektörü tüm Dünya’da ilgi odağı olmayı sürdürüyor. Dışarda yemek yemek bir ihtiyaç olmaktan çıktı, bir kültüre dönüştü. Yemek tutkunları güzel yemek için uluslararası seyahat etmekten çekinmiyorlar. Hal böyle olunca bir çok lokanta da bu gastronomi turistlerini kendisine çekmek için mekanlarına inanılmaz yatırım yapıyorlar. Basın ve sosyal medya ise bu mekanları tanıtmak ve değerlendirmek için yarışıyor. Tabi ilgi fazla olunca yerel ve global birçok değerlendirme şirketi ve web sitesi değişik kriter ve algoritmalar kullanarak bu lokantaları listeliyor, hatta sıralıyor.

Bu sitelerden birisi de La Liste isimli web sitesi. Her yıl en iyi 1000 restaurantı, ben lokanta demeyi sevdiğim için lokantayı değişik puanlama sistemleri ile listelemeyi amaçlıyor. Bu yıl ilk defa yaptıkları sıralamaya 6 Türk lokantasının girmesi bizim için gurur oldu. Bunlar aldıkları puan sırasıyla:

  • Nicole Restuarant
  • Calipso Fish Restaurant
  • 7 Mehmet Restaurant
  • Asmalı Cavit
  • Beyti
  • Neolokal Restaurant
yedi mehmet lokantası
Mehmet Akdağ
beyti
Beyti Güler

Öncelikle hepsini tebrik ediyorum. Bunlardan 2 tanesi beni özellikle gururlandırdı. Benim tarihi lokantalara olan sevgim malum. 7 Mehmet ve Beyti bildiğiniz gibi tarihi lokantalarımızdan. Benim de en sevdiğim birkaç lokantadan ikisi. Her iki lokantamız da yemek kültürümüze inanılmaz katkılar sunmuş yemek mabedleri. Dolayısı ile bu ödülü fazlasıyla hak ettiklerini düşünüyorum.

La Liste bu yıl ilk defa bu sıralamayı yaptı. Bakalım diğer değerlendirme kuruluşları gibi kurumsallaşarak gerçekten otorite haline gelebilecek mi? La Liste web sitesinden öğrendiğim kadarıyla değişik bir algoritma kullanmışlar. Bu algoritmada bugüne kadar yayınlanmış 550 üzeri rehber kitap, yerel aşçı ve rehber görüşleri, lokanta listeleyen uygulamalardaki yorum incelemeleri ve puanlamalarının birleşiminden ortaya her lokanta için bir puan çıkarmışlar. Aldıkları puanlara göre de lokantaları sıralamışlar. Bana göre çok adil ve akıllıca bir fikir olmuş. Bu güne kadar dikkate aldığımız diğer otorite değerlendirme kuruluşları, genelde müfettiş sistemiyle çalışıyordu. Bu sistemde ise birçok yorum sitesindeki müşteri yorumları da dikkate alınmış. Dolayısı ile bu sistem tutarsa ki bence tutar, müfettişlerin önemi azalacak, müşteri yorumları ve müşteri memnuniyeti daha da ön plana çıkacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here