krependeki imroz restaurant

Şarkı söylemek, müzik çalmak yasak…

İmroz Lokantası 1941 yılında Spiro Havuços ve Tanaş Yalyas tarafından Krepen Pasajı’nda (bugünkü Aslıhan Pasajı) kurulmuş. Şu anki işletmecilerden Yorgo Okumuş 1935 yılında İmroz’dan (Gökçeada) İstanbul’a gelmiş ve lokantacılığa komi olarak başlamış. 1952’de İmroz Restaurant’ta işe başlamış. O yılarda herkes ıstakoz, karides yiyebiliyormuş. Dükkanda buzdolabı olmadığı için meyve isteyen müşteri olursa, komi Yorgo, köşedeki manava koşturulur, 1 elma, 1 armut aldırılırmış. 60’lı yıllarda mekana İrfan Kara ortak olmuş. Diğer ortak Mustafa Yıldırım 1970’de 12 yaşındayken komi olarak burada işe başlamış. 1975’de Tanaş Yalyas ortaklıktan ayrılmış. 1980’de Spiro Havuços vefat etmiş. Onların hisselerini Yorgo Okumuş ve Mustafa Yıldırım almışlar. 20 Ekim 2015 yılında Yorgo Okumuş vefat etti. 1982’de Krepen Pasajı yıkılmış ve lokanta bugünkü yerine taşınmış. Eski müşterileri İmroz Restaurant’ın kapandığını zannettikleri için, mekanın adını, ”Krepen Pasajındaki İmroz Restaurant” anlamına gelen Krepen’deki İmroz Restaurant haline getirmişler. Çok da orijinal olmuş.

Nevizade ilk yıllarında karanlık, çamurlu bir sokakmış. Buradaki işletmeler dernek kurarak belediyenin de yardımıyla sokağı güzelleştirmişler. Krepen’deki İmroz Restaurant da müzik çalınmıyor ve şarkı söylemek yasak. Hatta duvarda “Meyhanede şarkı söylemek kat’iyen memnu’dur” yazısı mevcut. Burası İstanbul’un nadir meyhanelerinden birisi. Mekânı halen Yorgo Bey’in oğlu Vasili, Mustafa Bey, oğlu Tolga ve İrfan Bey’in oğlu Ali hep birlikte işletiyorlar.

Mekânın spesiyalleri: soslu torik, marine, sardalye pilaki ve yılda sadece iki ay servise sunulan kuzu sarma. Yurtdışından da birçok müşterileri var. Birçok yurtiçi ve yurtdışı rehberde yer almışlar.

Servis 12.00’de başlıyor, 02.00’de bitiyor.

Nevizade Sok. No: 16 Balıkpazarı Beyoğlu  İstanbul

Tel: 0 212 2499073

www.krependekiimroz.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here