antalya piyazı
Recep Usta ile birlikte

Piyazcı Sami işletmesi 1933 yılında Müsli Mustafa lakaplı Mustafa Anaç tarafından kurulmuş. Buranın tam bir lokantaya dönüşerek markalaşmasını ise oğlu Sami Anaç gerçekleştirmiş. İşletmesine kendi adını koyarak Piyazcı Sami adıyla ün kazanmış. İlk dükkan Kapalı yol bölgesinde kurulmuş. 2008 yılından bu yana Hükümet Konağı karşısında hizmet veriyor.

Piyazcı Sami 1972 yılında erken yaşta vefat edince lokantayı oğulları Ahmet Anaç ve henüz liseye devam etmekte olan Recep Anaç işletmeye devam etmiş. Halen Ahmet Anaç’ın kapalı yolun arkasında kendi dükkanı var. Bu lokantayı da üçüncü kuşak Recep Anaç işletmeye devam ediyor.

Recep Anaç 1980 yılında üniversiteyi bitirerek öğretmen olmuş. Ancak piyazcılığı çok sevdiği için baba mesleğini devam ettirmiş ve Piyazcı Sami işletmesini bugüne kadar devam ettirmiş.

Piyazcı Sami lokantasının ana ürünü Antalya Piyazı. Ayrıca ızgara köfte ve kabak tatlısı servis ediyorlar. Zaten bu üçlü Antalya’nın alamet-i farika yemek kombinlerinden birisi. Antalya Piyazı, diğer yöre piyazlarından farklı olarak tahinli yapılıyor. Antalya’da piyaz soğanlı mı soğansız mı tartışmalı var. Piyazcı Sami piyazı soğanlı olarak servis ediyor. Ayrıca Antalya Piyazı 28 şubat 2018’de Antalya Ticaret Odası tarafından coğrafi işaret almış. Bu süreçte piyazla ilgili bilgileri Ticaret Odasına Recep bey vermiş.

Piyazcı Sami’nin bir çok eski çalışanı zaman içinde kendi mekanlarını açmışlar. Hatta bunlardan birisi Piyazcı Mustafa ismi ile faaliyete devam ediyormuş.

100 yıla yakın süredir faaliyette olan Piyazcı Sami’nin başarı sırrı işi ciddiye almak olarak özetliyor Recep Usta. Babası da ciddiye alıyormuş. Bir de tabi yoğun bir emek var. İşçilik olmadan bir şey olmuyor. İşini iyi yaptıktan sonra pişmeyen bir fasülye yokmuş. Piyazda kullanılan fasulye cinsi Sami Usta zamanında Çandır fasulyesiymiş. Fakat zamanla orası elma bahçelerine dönmüş, fasulye kalmamış. Çandır tohumunu Konya almış. Şimdi Recep Usta, dükkanında Konya’nın Çandır tipini kullanıyor. İşletmesinde yöresel ürünleri kullanan lokantalara ayrı bir saygımız var.

Adres: Elmalı Mah. 25. Sok. No: 5

Hükümet Konağı Karşısı Muratpaşa Antalya

Tel: 0 242 244 91 90

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here