köfteci hüseyin
1966 yılı, soldaki Köfteci Hüseyin, çocuk Cumhur Bey, öteki babası

“Köfte dediğin ağzına işeyecek”…

1958 yılında Hüseyin Taşsöken küçük bir köfte arabasıyla işe başlamış. Günde iki kilo köfte satıyormuş, sonraları bu beş kiloya çıkmış. Artan köfteleri asla ertesi güne bırakmazmış. Eve götürür, çocuklara, yeğenlere yedirirmiş. Köfte tezgâhı İstiklal caddesinde, Zambak sokakta, kilisenin köşesinde dururmuş. 1980’de şu anki dükkânı tutarak seyyar köfteciliğe son vermiş ve yerleşik düzene geçmiş. Hüseyin Taşsöken, 2004 yılında vefat etmiş. Mekânın şu anki işletmecisi Cumhur Taşsöken. Kendisi köfteci Hüseyin’in yeğeni. 10 yaşından beri bu dükkanda çalışıyormuş, burada yetişmiş. Adem Hoşgeldin mekanın 30 yıllık garsonu, buradan emekli olmuş ama hala burada çalışıyor.

Mönüde sadece köfte ve piyaz var. Köfteye baharat koymuyorlar, sadece tuz, ekmek ve soğan var. Köftenin yanında verilen sosu Hüseyin Usta icat etmiş ve 50 yıldır aynı sosu kullanıyorlar. Buranın adı ilk açıldığında ‘Köfteci Hüseyin’in Yeri’ imiş. Sonra ‘Köfteci Hüseyin’e dönüştürmüşler. Yabancı bir internet sitesi burası için köftenin Cadillac’ı unvanını kullanmış.

”Köfte dediğin ağzına işeyecek” lafı köfteci Hüseyin’in annesine ait. Marifet köftelerin dışları ızgarada kızarırken, içlerinin sulu kalabilmesiymiş. Şimdi dükkanda Cumhur Bey’in yeğeni Atınç yetişmekte. Babadan oğla veya ustadan çırağa geçen işletmeler çok, ancak yeğenden yeğene geçen belki de tek işletme burası.

Mekan sabah 11.30’da açılıyor, öğleyin 15.00 gibi köfteler bitince kapanıyor.

Adres:

Kurabiye Sok. No: 11/A Beyoğlu İstanbul

Tel: 0 212 2437637

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here