ismet baba

Denizin üstünde meyhane keyfi…

Kuzguncuk iskelesinin yan tarafı 50’li yıllarda kahvehane olarak faaliyet gösteriyormuş. Kahvehanenin işletmecisi bırakınca, caddenin karşısında manavlık yapan Mehmet İsmet Dökmecier 1951 yılında burayı kiralamış ve Yalı Gazinosu adıyla çayhane ve tektekçi meyhanesi olarak işletmeye başlamış. Vapurdan inen burada bir tek atar, evine öyle gidermiş. 1970’lerin başında, tamamen restauranta dönüştürülmüş, adı restaurant ama meyhane tarzı hizmet veriyor. Otuz senelik işletmeciliği süresince İsmet Dökmecier’e yakıştırılan ‘BABA’ lakabı vefat tarihi 26.03.1981den sonra çocukları tarafından restaurant ismi olarak seçilmiş. Mekan halen ilk kurulduğu yerde hizmet veriyor. İsmet Baba vefat ettikten sonra işletmeyi oğulları Seyfi ve Ruhi Dökmecier yönetmiş. İkinci kuşak da görevini tamamlamış, yönetim bugün üçüncü kuşakta. Halen İsmet Baba’nın damadı Abdullah Yılmaz ve onun oğlu Murat Yılmaz ile İsmet Baba’nın diğer torunları Nebi ve Süleyman Rebi Dökmecier bu aile işletmesini yönetiyorlar.

Duvarda eski müdavimlerin, ki içlerinden biri Can yücel, vesikalık resimleri var. Nazım Hikmet’in de Türkiye’den ayrılmadan önce burada rakı içtiği söyleniyor.

İşletmenin en eski personeli 35 yıllık garsonu Mazhar Akkaya. İşletme hakkındaki bilgileri aldığımız Salon şefi Dursun Altınay ise 18 yıldır burada çalışıyor. Ferhat Göçer numune hastanesinde doktorluk yaparken burada bir doğum gününde şarkı söylemiş, tanınmasına yol açan olaylardan biri buymuş. Mekanın spesiyali İsmet Baba böreği; patates, peynir, dere otu, maydanoz karışımı ile hazırlanıyor. Bütün yufkanın arasına patates-peynir karışımı sürülüyor, sonra yuvarlanıp dilimler halinde kesilerek kızartılıyor. Sırf bu böreği yemek için gelen birçok insan varmış. İsmet Dökmecier´in işe başladığındaki amacı olan müşteri memnuniyeti ve hizmet kalitesi bugün hala sürdürülüyor ve 60 yıllık başarının sırrı da bu imiş. Servis sabah 12.00’de başlıyor, akşam 24.00’te bitiyor. Ramazan bayramı ve kandillerde kapalı. Kredi kartı geçiyor.

Adres:

Çarşı Cad. No: 1/A  Kuzguncuk İskelesi Yanı Kuzguncuk İstanbul

Tel: 0 216 5531232

www.ismetbaba.com.tr

KaydetKaydet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here