istanbul köftecisi

Perde pilavının hikayesi…

Hacı Mustafa 1923’de Sirkeci’de bir köfteci dükkânı açmış. Uzun yıllar kendisi işlettikten sonra, çocuğu olmadığı için çırağı Recep Efendi’ye devretmiş. Recep efendi’den sonra dükkan Ali Usta’ya geçmiş. İstanbul Köftecisi ustadan çırağa geçen bir işletme şeklinde faaliyetini sürdürmüş. Şu anki işletmeciler Zeki Erdem ve Mehmet Çetin, Ali Usta’nın yanında yetişmişler. 1998’de Sirkeci’den, Bahçelievler’e taşınmışlar.

Başarı sırrı hizmette saklıymış. İstanbul Köftecisi’nin işletmecilerine göre, müşterileri evlerine gelen misafirden daha kıymetli, çünkü mekanın geliri onlardan, tüm çalışanların ekmeği de onlardan. Dolayısıyla, müşteriye eve gelen misafirden daha iyi hizmet ediyorlarmış.

İstanbul Köftecisi’nin en meşhur köftesi İstanbul köfte. Biga bölgesinin danalarının etinden hazırlanıyor. Porsiyonda 6 adet köfte var. Hiçbir baharat ve katkı maddesi içermiyor. İstanbul köfte haricinde, kasap köfte, pideli köfte, piliç köfte, İsfendiyar köfte çeşitleri var. Ayrıca zengin bir zeytinyağlı menüsü mevcut. Perde pilavı ise diğer bir spesiyal.

Perde pilavının hikayesi de ilginç; Siirt yöresine ait düğün pilavı olup yeni bir aileyi temsil edermiş. Yufkası sert buğdaylardan açılır, bakır kaplarda pişirilirmiş. İçindeki bademler erkek çocukları, fıstıklar kız çocukları, pirinç bereketi, üzümler kaynanayı, baharatlar acı ve tatlı günleri, horoz eti ise ailenin reisini temsil edermiş.

Bu yıl içinde İstanbul Köftecisi tescillenmiş. Bu yüzden halen iki olan şube sayılarını arttırmak istiyorlar. Diğer şubeleri İkitelli’de.

Mekân sabah 8.00’de açılıyor, 23.00’de kapanıyor.

Adres:

İzzettin Çalışlar Cad. No: 51 Bahçelievler  İSTANBUL

Tel: 0 212 5065629

www.istanbulkoftecisi.com

KaydetKaydet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here