hacı şükrü
Ali Şengönül, 1958

Koleksiyoner lokantacı…

Hacı Şükrü, 1885-1949 yılları arasında yaşamış. 1907 yılında, Bedesten’de küçük bir ahşap binada yapmaya başladığı kebaplar ile Anadolu damak tadının unutulmaz lezzetleri arasına girmiş. İşindeki başarı ve istikrarını, otoriter, işinden taviz vermeyen yapısı ile sağlayan Hacı Şükrü Çeşmeci, yılın sekiz ayında dükkanı çok güzel çalışmasına ve para kazanmasına rağmen, yılın dört ayında dükkanını kapatıyormuş. Çünkü o aylar doğan kuzuların büyüme ve serpilme aylarıymış. Ticaretini askıya alan, dükkanının kepengini indiren Hacı Şükrü Çeşmeci, bu aylar içinde kuzuların büyümesini, serpilmesini bekler ve dükkanını tam 4 ay, kim ne derse desin açmazmış.

1949’da vefat edince yerine hem damadı hem de yeğeni olan Hacı Ali Şengönül dükkanı işletmeye başlamış ve bu görevi vefat ettiği 2001 yılına kadar devam ettirmiş. Bugün işletme üçüncü kuşak olan Şükrü Şengönül’ün elinde. Şükrü Şengönül dedesinden, babasından devraldığı mirası marka haline getirmiş, Konya insanına olduğu kadar, yerli ve yabancı turistlere de sevdirmiş. Ailenin en ilginç özelliklerinden birisi resme ve sanata olan tutkuları. Özellikle Şükrü Şengönül müthiş bir koleksiyoner. İşletmenin alt katı adeta bir etnoğrafya müzesi. Buradaki otantik Anadolu eşyaları satın alınabiliyor. Dördüncü kuşak Ali Ayhan Şengönül  de işin başında yetişmekte.

İşletmeciler, kebabın yapılış usulünü saklamamış, bir çerçeve içinde işletmenin duvarına asmışlar. Fırın kebabı Konya’nın merinos cinsi koyunundan yapılırmış. Kebapta sadece ön kol -ak çeyrek de denir- ve kaburga etleri kullanılıyor. Taş fırında meşe odunuyla, büyük bakır leğenlerde kendi yağı ve kendi suyu ile pişer. Pişme süresi 3 ila 7 saat sürüyor. 3 kilo çiğ etten 1 kilo kebap çıkıyor. Etin yüzde 38’i kemiğe,  yüzde 25’i yağa çıkıyor. Kalanı da suyunu çektikten sonra geriye 1 kilo kebap kalıyor. Kebabın en lezzetli yeri orta yağlı kaburga kısmı. Burada kebap elle yeniyor, çatal bıçak kullanılmıyor. Çatal bıçağın etin tadını kaçıracağına inanılıyor.

Hacı Şükrü’de servis, 11.00-15.30 arası.

Devricedid Mah. Cem Sultan Cad. No: 327/A  Konya

Tel: 0 332 3527623

www.hacisukru.com.tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here