hünkar lokantası
50'li yıllar, Talip Ügümü ilk lokantada

“Yemekleri aşkla yapıyorum”…

Babası Erzurum’un ünlü aşçılarından Abid Ügümü’den lokantacılık virüsünü alan Talip Ügümü, sekiz yaşındayken Erzurum Seher Lokantası’nda bulaşıkçılık yaparak lokantacılığa adım atmış. Daha sonra İstanbul’a gelerek o zamanların önemli lokantaları olan Sirkeci’deki Konyalı, Merkez ve Borsa lokantalarında ustalığını geliştirmiş. Çok sevdiği mesleğini icra etmek için 1950 yılında Fatih Kıztaşı’nda 5 masalı bir esnaf lokantası açmış ve saraylara layık yemekler yaptığını hissetmek için lokantasının adını Hünkar Lokantası koymuş. Bir süre sonra yine Fatih’de 12 masalı başka bir mekana taşınmış ve 25 yıl burada faaliyet göstermiş. 1975 yılında, Fatih Akdeniz caddesindeki yeni yerine taşınmış ve burada da 25 yıl hizmet vermiş. 1998’de müşterilerinin ısrarına dayanamayarak Etiler’de bir şube açmış. 2000 yılında Fatih’teki lokantayı kapatarak Nişantaşı’na taşınmışlar. Halen Etiler şubesini Faruk Ügümü, Nişantaşı şubesini Feridun Ügümü yönetiyor.

Son 15 yılda dünyanın birçok ülkesindeki dergilerde yer almışlar. Feridun Bey dünyanın birçok yerinde konferanslara katılarak, geleneksel Türk mutfağını tanıtmış. Birçok gazete ve dergide de Geleneksel Türk mutfağı dalında birincilik kazanmışlar. Feridun Bey özellikle Yunanistan’da tanınıyor, orada çok sayıda özel yemek, düğün ve davet organize etmiş. Feridun Bey çok mütevazı bir insan; çoğu lokanta sahibini personel ‘Bey’ unvanıyla çağırır, Feridun Bey’i ise ‘Usta’ unvanıyla çağırıyorlar. Bunun nedenini kendisine sorunca, “Çünkü patronluk bir titr değil ustalık bir titr, ben ustayım,” dedi. Feridun Usta mutfakta yemekleri hazırladıktan sonra servis salonuna çıkarak müşterileri ile birebir ilgileniyor. Yapmayı en sevdiği yemek su böreği imiş.  “Benim yaptığım su böreği parayla satılacak bir börek değil, ancak hediye olur,” diyor.

Mekanın spesiyalleri, geleneksel Türk yemeklerinin tümü, yanı sıra ayvalı yahni, sütlü irmik helvası ve karanfilli pilav. Lezzet sırrını sorunca Feridun Bey, “Yemekleri aşkla yapıyorum,” diyor.

Talip Ügümü 2009 yılında vefat etmiş. Dördüncü nesil Uğurcan, Ufuk ve Mustafa Ügümü ise aldıkları turizm eğitimi yanı sıra lokantanın mutfağında da yetişiyorlar.

En eski personel 25 yıldır çalışan Nurettin Baş, Nişantaşı şubesinin baş aşçısı. Servis 11.00’de başlıyor, 22.00 de bitiyor.

Adres:

Mim Kemal Öke Cad. No: 21 Nişantaşı İstanbul

Tel: 0 212 2254665

www.hunkar1950.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here