anadolu lokantası
Anadolu Lokantası'nın ilk hali

Usulüne uygun lezzetler…

Çorum’un Çobanlar köyünde doğmuş olan Satılmış Kuzubaşoğlu, 1942 yılında İstanbul’a gelmiş. Değişik lokantalarda çalışarak aşçılığı öğrenmiş. Balat Musevi Hastanesinin baş aşçısı iken, 1960 yılında Sahrayıcedid’te bir esnaf lokantası açmış. Açtığı gün topu topu iki ekmek satmış. Sonradan işler iyi gidince hastanedeki görevinden ayrılmış ve tüm vaktini lokantasına vermiş. 1988’de bu dükkan yol yüzünden istimlak edilince yine Sahrayıcedid’te bir başka dükkana taşınmışlar. 1990 yılında Satılmış Usta vefat etmiş. 2001 yılında ise Kozyatağı’ndaki dükkana geçilmiş. Burayı halen Satılmış Usta’nın oğlu Hasan Kuzubaşoğlu; eşi Semiha Hanım, kızı Meliha ve oğlu Hakan ile birlikte işletiyor. Yani, Anadolu Lokantası tam bir aile işletmesi.

Hasan Usta 14 yaşında babasının yanında işe başlamış. Doğma büyüme Erenköylü. Mahallenin çocuğu yani. Babasından öğrendikleriyle komşularına lezzetli yemekler sunuyor. Müşterileri mahalle sakinleri ve etraftaki işyerlerinde çalışanlar, ağırlıklı olarak da hanımlar. Her şeyin usulüne uygun pişirilmesi ve sunulması taraftarı olan Hasan Usta, işini çok seven bir zanaatkar. Yemeklerinin asla mideye dokunmadığını söylüyor. Lokantada temizlik ve kaliteye çok önem veriliyor. Bütün bu faktörler Anadolu Lokantasının 50 yıllık başarı sırları.

Mönü her gün değişiyor, günde yaklaşık 20 çeşit sulu yemek ve zeytinyağlı yapılıyor. Mekanda ızgara çeşitleri de mevcut. Spesiyalleri: keşkek, ıspanaklı köfte, tavuklu kereviz dolması.

Başka şubesi yok.

Servis hafta içi 07.30-18.00 saatleri arasında. Cumartesi, pazar kapalı.

Değirmen Sok. Şaşmaz Sitesi No: 9/A Kozyatağı İstanbul

Tel: 0 216 4631872

KaydetKaydet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here