baylan
Kadıköy şubesi önü

Arnavutluk göçmeni Filip Lenas tarafından 1923 yılında Beyoğlu’nda kuruldu. Ortağı kuzeni Yorgo Kiriçi’ydi. Filip Lenas pastacılığı Mulatier’de öğrendi. Mulatier o yıllarda çok ünlü bir Fransız çikolata üreticisiydi. Başlangıçta ismi “Loryan” idi. 1925’de Karaköy şubesi açıldı. Kadıköy şubesi ise 1961 yılında açıldı. 1934 yılında pastanenin ismi Baylan olarak değiştirildi.

baylan beyoğluİlk açıldığı yıllarda Beyoğlu sosyal hayatının önemli buluşma noktaları olan Markiz, Lebon, Moskova gibi önemli kafeler arasında yerini aldı. Zaman içinde Beyoğlu ve Karaköy şubeleri kapatıldı.

İkinci kuşak Harry Lenas 1952 yılında Avrupa’ya pastacılık eğitimi almaya gitti. Almanya ve İsviçre’de bilgilerini arttırdı. Viyana’da da 1 yıllık pastacılık eğitimi aldı. Eğitim sonrası Kadıköy şubesi Türkiye’nin ilk “akademisyen pastacısı” ünvanı ile kendisine teslim edildi. Zaman içinde bu ünvana ne kadar layık olduğunu gösterdi. Başta ” Kup Griye ” olmak üzere pek çok yeniliğe imza attı.

Kup Griye

kup griye
Meşhur Kup Griye

Harry Lenas tarafından icat edilen ve Klasik İstanbul Lezzetleri arasına giren bir tatlıdır. Kup Griye, vanilyalı ve karamelli dondurma, krem şanti, balbadem ve karamel sosuyla karıştırılarak hazırlanır. 1954 yılından bu yana tarifi değişmemiştir.

En ünlü speciali Kup Griye olmasına rağmen Baylan’da mutlaka denenmesi gereken bazı klasikler de var. Trüf, adisababa, montebianco, karamel ve moncheri gibi tatların çok müdavimi var.

Baylan Pastanesi 2009 yılında Harry Lenas’ın çocuğu olmadığı için kendisi tarafından “bu marka yaşasın” diyerek Altınkılıç ailesine devredildi.  2010 yılında Bebek şubesi açıldı.

Adres: Muvakkithane Caddesi No: 9/A 34710 Kadıköy İstanbul

Tel: 0 216 346 63 50 – 0 216 336 89 19

www.baylangida.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here