şeker lokum çeşitleri

Altan Şekerleme 1865’te kuruldu. Daha evveli de varmış ama bilinen en eski tarih 1865 olduğu için kuruluş tarihi bu kabul edilmiş. Tarih netleştirilemiyor çünkü o yıllarda resmi kayıt yapılmıyormuş. Kurucu büyük dede (Karagözoğlu Emin) çok iyi şekerci imiş. Hacca gitmiş oradan dönememiş. Vefat etmiş. Oradan eşyaları geri gelmiş. İşe oğlu Mustafa devam etmiş.  

Ailenin esas kökeni Kastamonu Taşköprü. İlk kurucu Karagözoğlu Emin, ikinci kuşak Hacı Mustafa Altan, üçüncü kuşak Hacı Abdullah Altan. Halen dördüncü kuşak Hakan Altan işbaşında. Ailenin lakabı Karagözoğulları olmasına rağmen soyadı kanunu esnasında Altan soyadını almışlar. Mekânın ismi de bu tarihten sonra Altan Şekerleme olmuş.

hakan altanGeleneksel Şekerci olarak çalışıyorlar. Yani lokum, akide şekeri, badem ezmesi, peynir şekeri, şerbet şekeri, helva çeşitleri, şerbetler. Osmanlı’ya kakao girdikten sonra geleneksel şekerler yanısıra kakaolu ve çikolatalı şekerler de yapmışlar. Halen butik geleneksel üretim yapmaya devam ediyorlar. Şekerleri kendi imalathanelerinde yapıyorlar. İmalathane dükkanın üst katında. Dükkan ise 150 yıldır aynı yerde. Eminönü Kantarcılar’da. Şeker imalatında kesinlikle mısır şurubu veya glikoz kullanmıyorlar. Nişasta bazlı şeker kullanmıyorlar. Doğal pancar şekeri ile üretim yapıyorlar. Kullandıkları gıda boyaları Avrupa menşeli. Gıda nizamnamesine uygun, doğal, gıda esansında olan, en kaliteli ürünleri şekerlerine ekliyorlar.

Beşinci kuşak Arzu hanım matematik mühendisi. Kendisi şekerciliği değil akademik kariyeri seçmiş. Bu yüzden belkide Altan Şekerlemecisi Hakan beyden sonra devam etmeyebilir.

Bir şeker imalatçısı olarak en büyük sorunlarından birisi bayramlardaki uzun tatiller. Herkes tatile gidince şeker satışları düşüyormuş. Devletin turizm canlansın diyerek bayram tatillerini uzatması şekercilere zarar veriyormuş.

Adres: Kantarcılar No:68 Eminönü / İSTANBUL

Tel: +90 (212) 522 59 09

www.altansekerleme.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here