ankara lokantası

Küçücük dükkanda dev bir tarih…

Galip Celep ve kardeşi Necdet Celep, 30’lu yıllarda Arnavutluk’tan Ankara’ya göç etmişler. Bir süre burada yaşadıktan sonra İstanbul’a gelerek Beşiktaş’ta bir muhallebici dükkânı açmış, daha sonra bu dükkânı Mısır Çarşısı’na taşımışlar. 1955 yılında Galip Celep vefat edince mekânı oğlu Sadık Celep işletmeye başlamış. Sadık Bey tarafından yönetildikleri yıllarda Eminönü’nde, Yeni Cami’nin arkasındaki Kömürcü Bekir sokaktaki yerlerine taşınmışlar. Yeni yerlerinde muhallebinin yanı ve tencere yemekleri de yapmaya başlamış ve bununla meşhur olmuşlar. Şu anda mönülerine ızgarayı da eklemiş durumdalar.

Dükkânın ismi, mal sahibi Ankaralı olduğundan, ona jest olarak Ankara Lokantası konmuş. 2004 yılında Sadık Celep vefat edince iş oğlu, üçüncü kuşak Ömer Faruk Celep’e düşmüş. 1944 yılında Galip Celep ve kardeşi Necdet Celep tarafından kurulan Ankara Lokantası, bugün üçüncü nesil, 1964 doğumlu Ömer Faruk Celep tarafından işletiliyor.

Öğlen servisi veren mekanda kalan yemekler etraftaki fakirlere dağıtılıyor. Çalışanlar da eski; garson Yaşar Balcı 40 yıldır mekânın servis işini yürütüyor. Ömer Faruk Bey oğlunun bu işi yapmasını değil, okumasını istiyor.

Sabah 6.00’da açılan Ankara Lokantası, akşamüzeri 18.00’de kapanıyor.

Kömürcü Bekir Sok. No: 8 Bahçekapı İstanbul

Tel: 0 212 5227841

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here