kanaat lokantası

“Kıvırcık’ın dondurması bu!”…

Kanaat Lokantası’nı 1933 yılında Arnavut kökenli bir Balkan göçmeni olan Ali Özçakmak kurmuş. Aile İstanbul’a, birçok Balkan kökenli aile gibi 1913’de göç etmiş. İlk geldikleri zamanlar, kışın kağıt helva ve koz helva, yazın elde dondurma satarak geçinmişler. Ali Özçakmak, lokantasına o yıllarda çok moda olan ve her tür işletmeye sıklıkla konan “Kanaat” ismini koymuş.

Lokanta halk arasında Moskof Fırını olarak bilinen fırının yanındadır. 1955’de dükkanı, aynı caddedeki bugünkü yerine taşır ve 1961’de yeğeni Vahdettin Kargılı’ya devreder. Vahdettin Bey, yanına iki kardeşi Fuat ve Kenan Kargılı’yı alarak işe başlar ve Kanaat Lokantası’nın ikinci kuşağı iş başına geçmiş olur. Lokantanın ana sermayesi dondurmadan var olmuş. Çünkü Vahdettin Bey bir dondurma ustası. Bir de lakabı var: ”Kıvırcık”. Dondurmasına da mahalleli ‘Kıvırcık’ın dondurması’ diyor.

Bize işletmenin bilgilerini veren Murat Bey’in (Vahdettin Bey’in oğlu) bir anısı var. Kısa bir süre önce Bağdat caddesinden gelen yaşlı bir çift buradan dondurma alıp yemeye başlamışlar. Kadın birden kocasına “Bey, bu Kıvırcık’ın dondurması” der, adam “Olur mu Hanım, o dediğin 50 yıl önceydi” der. Bunu duyan garson patrona iletir. Bunun gerçekten o dondurma olduğunu söylerler yaşlı çifte. Dondurma tam yağlı koyun sütü ile yapılıyor. Tencere yemekleri yapan bir lokanta olmasına rağmen en iyi dondurmacılar listelerinde hep en üst sırlarda yer alıyor.

Kanaat Lokantası’nın başarı sırrı devamlı aileden birinin işletmenin başında olması, alışverişleri kendileri yapıyorlar. Tedarikçileri 45 yıldır aynı. Çalışanları çocuk yaşta burada işe başlıyor ve elemanları kendileri yetiştiriyorlar, dışarıdan eleman almıyorlar. Bu sebeplerle lezzet bozulmuyormuş. Birçok yerli ve yabancı basın yayın organınca verilen ödülleri saymakla bitiremeyiz.

Vahdettin Bey 1994’de vefat etmiş. Fuat ve Kenan Kargılı da vefat etmişler. Halen üçüncü kuşak iş başında. Vahdettin Bey’in oğulları Mustafa ve Murat Kargılı, Kenan Kargılı’nın oğulları İsmail ve Ali Kargılı, bir de Fuat Bey’in oğlu Bahadır Kargılı olmak üzere beş ortaklar.

Tencere yemeklerinde dünyaca meşhurlar. Ayrıca kuzu ciğer sarma, Özbek pilavı ve tabii ki Elbasan tava spesiyallerinden bazıları. Bir de sadece özel günlerde kendilerine yaptıkları kâğıt helva var. Günlük 40 çeşit sıcak yemek, 15-20 çeşit zeytinyağlı, 3-4 çeşit çorba, 15 çeşit tatlı yapılıyor. Sabahları ayak paça çorbası yapılıyor. Toplumun her kesimine hitap eden bir mutfakları var. Gelir düzeyi düşük bir insan da, zengin biri de burada yemek yiyebiliyor.
En eski personeli aşçı Abdullah Tayan 45 yıldır mutfakta.

Kanaat Lokantası sabah 05.00’den gece 24.00’e kadar açık. Kredi kartı geçmiyor.

Adres:

Selmanipak Cad. No: 9 Üsküdar İstanbul
Tel: 0 216 3415444
www.kanaatlokantasi.com.tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here